To spotkanie miało nie tylko symboliczny, ale i praktyczny wymiar. 5 maja w Rzeszowie, mieście kluczowym dla wschodniego bezpieczeństwa Polski, samorządowcy rozmawiali z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej Janem Krzysztofem Szyszko o konkretnych działaniach wzmacniających krajowy system obrony. W centrum uwagi znalazło się 26 miliardów złotych – kwota, która ma realnie przełożyć się na rozwój infrastruktury, lepsze przygotowanie służb i większe bezpieczeństwo lokalnych społeczności.
26 mld zł zostanie przeznaczonych na wzmocnienie zdolności obronnych i bezpieczeństwa narodowego. Rząd zdecydował o przekierowaniu części środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO)
- przekazuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Beneficjenci FBiO
Środkami z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności będą mogły dysponować m.in.: samorządy lokalne, podmioty gospodarcze – w tym spółki należące do Skarbu Państwa – a także instytucje naukowe oraz konsorcja złożone z wymienionych wyżej jednostek.
Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności został wymyślony w Polsce. My jako polski rząd przekonaliśmy do tej inicjatywy Komisję Europejską, a teraz słyszymy, że wiele państw chce iść w nasze ślady
- mówił Jan Krzysztof Szyszko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
W ramach dostępnych 26 miliardów złotych, znacząca część środków – być może sięgająca nawet połowy całkowitej puli – zostanie przeznaczona na realizację inwestycji przez samorządy. Planowane działania obejmują m.in. budowę i modernizację infrastruktury o charakterze podwójnego zastosowania: miejsc schronienia, dróg, linii kolejowych, lotnisk i lądowisk. Inwestycje te mają służyć zarówno poprawie warunków komunikacyjnych i rozwoju gospodarczego w czasie pokoju, jak i zapewnić możliwość sprawnego przemieszczania sprzętu wojskowego w sytuacjach zagrożenia.
Schrony i miejsca schronienia
Wiceminister Jan Krzysztof Szyszko zaznaczył, że środki z Funduszu będą jednymi z najszybciej dostępnych funduszy europejskich przeznaczonych na rozwój infrastruktury obronnej oraz wzmacnianie systemu ochrony ludności. Jak wyjaśnił, oprócz wsparcia dla budowy schronów i miejsc ewakuacyjnych, fundusz obejmuje również finansowanie dla rozwoju krajowego przemysłu ciężkiego i sektora zbrojeniowego. Szczególne znaczenie mają tu lokalizacje takie jak Mielec czy Stalowa Wola, gdzie istnieje potrzeba inwestycji w nowoczesną infrastrukturę oraz tworzenie stabilnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Dodatkowo, w ramach aktualnej perspektywy unijnej, dofinansowanie otrzyma także budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Barwinek–Dukla. Dzięki wsparciu przekraczającemu 3 miliardy złotych, realizacja tego strategicznego połączenia komunikacyjnego ulegnie znacznemu przyspieszeniu.
Podczas dzisiejszego spotkania przekazałem Panu wiceministrowi, że w Rzeszowie już działa samorządowy Zespół do spraw Bezpieczeństwa i Porządku, myślimy bardzo poważnie o tym, żeby infrastrukturę ochotniczych straży pożarnych przynajmniej w tej części schronieniowej finansować unijnie. Przemysł obronny to nasza domena, mamy również elementy kooperacji ze Stalową Wolą czy z Nową Dębą, jak i kooperacje biznesowe naszego Pratta, więc źródła wsparcia przemysłu ciężkiego są dla nas niezwykle cenne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.