Reklama

Wampiriada Jesienna - oddaj krew w krwiobusie i uratuj życie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wampiriada

Wampiriada Jesienna - oddaj krew w krwiobusie i uratuj życie - Zdjęcie główne

Wampiriada to cykliczny projekt Niezależnego Zrzeszenia Studentów promujący bezinteresowne pomaganie innym poprzez oddawanie krwi | foto Wampiriada

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wampiriada to cykliczny projekt Niezależnego Zrzeszenia Studentów promujący bezinteresowne pomaganie innym poprzez oddawanie krwi, zapisy do bazy dawców szpiku oraz szerzenie idei ratowania życia. 25 października od 8.00 do 13.00 na parkingu pomiędzy budynkami A1 i A0 przy alei Tadeusza Rejtana 16C stanie krwiobus.

Wampiriada organizowana jest przy współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na kilkudziesięciu uczelniach w całej Polsce. W poszczególnych regionach akcje oddawania krwi trwają od jednego do kilku dni podczas każdej edycji, którym towarzyszą dodatkowe atrakcje.

Misją projektu jest szerzenie idei honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia. Pragniemy również zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat istotności zbiórek krwi i szpiku kostnego.

Istnieją pewne przesłanki naukowe, które wskazują, że osoby oddające krew:

  •  Mają mniejsze ryzyko zawału mięśnia sercowego
  • Charakteryzują się niższym ciśnieniem tętniczym krwi
  • Cechują się niższym stężeniem cholesterolu całkowitego, "złego" cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi
  •  Rzadziej chorują na nowotwory
Gdy już oddamy krew i jesteśmy nieco ospali z tabliczką czekolady w ręku i perspektywą dnia odpoczynku, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę dzieje się z naszą krwią, zanim trafi ona do potrzebującej osoby. Krew przechowywana jest w specjalistycznych lodówkach, których temperatura musi być w przedziale od 6 do 2 stopni Celsjusza. Transportowana jest ona przez „samochody chłodnie” wyposażone we własne agregaty chłodnicze. W razie transportu mniejszej ilości krwi, można używać małych, przenośnych, specjalnie przystosowanych do tego lodówek.

Oddawanie krwi jest niezwykłą czynnością, ponieważ służba zdrowia opiera się na dostępności krwi od dawców, a niemożliwe jest wytworzenie jej w sztuczny sposób.

Krew będzie można oddać 25 października od 8.00 do 13.00 na parkingu pomiędzy budynkami A1 i A0 przy alei Tadeusza Rejtana 16C. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy