Debata odbyła się w dużej auli budynku A1 przy al. Rejtana.Wydarzenie przyciągnęło tłumy zainteresowanych.
Przyszli wykładowcy, pracownicy uczelni, studenci, a nawet radni miasta.
Debata składała się z dwóch części. W pierwszej części, kandydaci dostali po 40 minut na przedstawienie swojego planu wyborczego.
Następnie były odczytywane pytania zadane przez społeczność akademicką skierowane do kandydatów.
Wystąpienia kandydatów
Jako pierwszy wystąpił Paweł Grata. Podczas wystąpienia przedstawił najważniejsze postulaty swojego programu wyborczego.
Uniwersytet jako wspólnota pracowników, studentów i doktorantów, aktywnie oddziałowujący na otoczenie zewnętrzne
-przekazywał Grata podczas czwartkowej debaty.
Pierwszy z kandydatów chce dokończyć budowę centrum lekkoatletycznego, stworzyć akademickie centrum fizjoterapii oraz chce iść w kierunku inwestycji w OZE. W administracji centralnej zamierza wprowadzić dział nauki i parametryzacji, który koordynowałby działalności naukowe, postępowania awansowe i ewaluacje działań naukowych. Grata dla studentów obiecał między innymi modernizacje domów studenckich, wsparcie inicjatyw i zwiększenie liczby miejsc w akademikach.
Kandydat Adam Reich jako drugi zaprezentował swój program.
Chcę podjąć działania na rzecz przywrócenia wydziałów jako jednostek autonomicznych
- mówił Reich.
Ponadto chce przywrócić kolegium rektorsko – dziekańskie oraz powołać następujących prorektorów: Ds. rozwoju Ds. nauki i współpracy międzynarodowej Ds. finansów ds. klinicznych. Obiecuje między innymi także mocną współpracę rządową i samorządową, zniesienie opłat pomiędzy jednostkami uczelnianymi, poprawę wynagrodzenia zasadniczego wszystkich grup pracowników uczelni, pracowniczy żłobek i przedszkole, poszerzenie bazy rekreacyjno – sportowej.
Pytania od społeczności akademickiej
Druga część debaty obejmowała pytania zadane przez społeczność akademicką. Zobaczymy kilka z nich!Co może pracownik zrobić, aby móc awansować?
Adam Reich: Myslę ze to zaznaczyłem w swoim programie wyborcyzm że chcę nagradzać pracowników za ich dobrą pracę. Ale jednym celem gruntownego wynagradzania jest scieżka awansu, nie tylko oczywiście naukowego, ale również scieżka awansu w zakresie pracowników administracyjnych. Tam też chcę wypracować pewnego rodzaju model co ma na celu wynagrodzenie pracowników naszej uczelni którzy pracują już wiele lat.
Paweł Grata: Nowy regulamin wynagradzania będzie obejmował też zasady awansowe pracowników.
Czy pracownicy będą mieć zapewnione pokoje socjalne
Adam Reich: Tak, aczkolwiek trudno żeby każdy dział z osobna taki pokój otrzymał.
Paweł Grata: W pełni się zgadzam z moim przedmówcą. Wszystko zależy od możliwości lokalowych.
Czy zostanie zmieniony skład osobowy obecnej komisji bioetycznej?
Adam Reich: Z jednej strony od razu deklaruje zniesienie wszelkich zewnętrznych opłat za państwa projekty. Kwestia ubezpieczenia wynika z przepisów prawa. Natomiast proszę pamiętać, że to osoba wnioskująca o zgodę o wydanie opinii komisji bioetycznej decyduje o tym czy to jest eksperyment medyczny czy nie. Komisja wydaje jedynie werdykt, to znaczy czy opinii komisji jest to badanie etyczne, czy nieetyczne. Ja oczywiście widzę problem z funkcjonowaniem naszej komisji na Uniwersytecie, wymaga to zmian. Natomiast z drugiej strony proszę pamiętać komisja bioetyczna jest niezależnym organem. Jestem za tym, aby uprościć pewne procedury. Rektor nie może wpływać na decyzje wydawane przez komisję bioetyczne
Paweł Grata: Ja mówiłem w trakcie prezentacji o komisji bioetycznej i o tym że trzeba usprawnić jej funkcjonowanie. Ze spotkań z pracownikami wiem o tym, że nasi pracownicy wolą występować o zgody poza uniwersytetem bo wtedy jest to szybciej i taniej niż na miejscu. Tak nie może być.
Zebranie wyborcze kolegium elektorów UR w celu wyboru nowego rektora odbędzie się już w najbliższy wtorek, 16 kwietnia o godzinie 10.00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.