Przedsiębiorcy w całej Polsce coraz głośniej wyrażają swoje niezadowolenie wobec rządowego programu "Czyste Powietrze". W Rzeszowie doszło do protestów firm, które alarmują, że suma nierozliczonych faktur przekracza już 48 milionów złotych. Brak terminowych wypłat za wykonane prace, powoduje poważne trudności finansowe, grożąc bankructwem wielu przedsiębiorstw oraz utratą setek miejsc pracy.
Dlaczego protestują?
Głównym problemem są opóźnienia w zatwierdzaniu wniosków o płatność przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Firmy podkreślają, że mimo wykonania usług zgodnie z umowami, nie otrzymują należnych im środków, co prowadzi do poważnych problemów płynnościowych.Sytuację dodatkowo pogorszyła decyzja o zawieszeniu programu "Czyste Powietrze" w grudniu 2024 roku. Rząd uzasadniał ten krok koniecznością reform i walką z nadużyciami, jednak dla wielu przedsiębiorców oznacza to dalsze opóźnienia i niepewność co do przyszłości ich działalności. Organizacje ekologiczne, takie jak Polski Alarm Smogowy, apelują o pilne wznowienie przyjmowania wniosków na dofinansowanie wymiany pieców grzewczych, podkreślając znaczenie programu dla poprawy jakości powietrza w Polsce.
Przedsiębiorcy domagają się natychmiastowej reakcji rządu i wypłaty zaległych środków. Zapowiadają, że jeśli do końca marca 2025 roku sytuacja nie ulegnie poprawie, będą zmuszeni do podjęcia bardziej radykalnych form protestu.
Protest w Świlczy
Europoseł Tomasz Buczek z Podkarpacia, poinformował o zorganizowaniu protestu w Świlczy.
- Wspólnie z przedsiębiorcami 27 lutego zorganizowaliśmy konferencję prasową, na której przedstawili palący problem braku wypłat za wykonaną przez nich pracę. Następnie 5 marca byliśmy liczną grupą w Sejmie na Komisji Klimatu i Ochrony Środowiska. Dyskusja w Sejmie dotyczyła programu "Czyste Powietrze" - w jej trakcie przedstawiciele firm z Podkarpacia opisali aktualne problemy oraz wyrazili swoje obawy co do przyszłości tego programu.
- przekazał polityk.
Okazuje się, że program "Czyste Powietrze" powraca. Na jakich zasadach? Nie wiadomo.
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod presją naszych działań zorganizowały w końcu spotkanie z wiceprezesem NFOŚiGW. Sytuacja przedsiębiorców się nie poprawiła. Wciąż brak jest należnych wypłat, a dodatkowo - co jest naprawdę kuriozalne - od 1 kwietnia program "Czyste Powietrze" ma zostać wznowiony na nowych zasadach, których... jeszcze nie ogłoszono
- poinformował europoseł na swoim Facebooku.
Protest odbędzie się 18 marca pod adresem Świlcza 146E o godz. 12:00
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.