Muzeum zlokalizowane zostanie na gminnej działce przy ulicy Wałowej w Głogowie Młp. Miejsce to jest dobrane nieprzypadkowo, tuż obok rynku, zabytkowego kościoła i pozostałości po starych obwarowaniach miasta. Budynek muzeum będzie trzykondygnacyjny, stylizowany na XVIII wieczny zabytkowy gmach - jaki w minionych wiekach wznoszono w Polsce.
Prace nad projektem rozpoczną się jeszcze w styczniu. Wykonawca będzie miał 5 miesięcy na realizację zadania, w ramach którego zostanie przedstawiona koncepcja oraz wykonany projekt budynku wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych pozwoleń w tym zgody konserwatora zabytków na budowę.
Muzeum Ziemi Głogowskiej
Muzeum Ziemi Głogowskiej będzie miejscem, w którym zebrane zostaną wszystkie dotychczas zgromadzone eksponaty historyczne, a które obecnie nie mają swojego stałego miejsca i często niszczeją.
- W budynku znajdą się m.in. sale wystawowe, edukacyjne, konferencyjne, pomieszczenia socjalne oraz winda. Przed budynkiem powstanie dodatkowy parking, droga dojazdowa oraz zielony skwer z ławeczkami i tablicą informacyjną
- informuje Urząd Miejski w Głogowie Małopolskim.
Otwarcie w 2026
Środki na budowę muzeum w wysokości 3 mln złotych zostały zarezerwowane w ramach programów realizowanych przez Stowarzyszenie Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, którego nasza gmina jest członkiem. Budowa muzeum rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku i potrwa do końca roku 2026.
- Muzeum będzie miało bardzo nowoczesny, multimedialny charakter. Wiele wydarzeń historycznych, z uwagi na brak zachowanych dowodów materialnych, będzie zaprezentowane w formie wizualizacji, odmrożone dzięki nowoczesnym technikom grafiki komputerowej. W muzeum, oprócz możliwości zwiedzania i zapoznawania się z historią naszego miasta, będą również odbywały się ważne wydarzenia o charakterze edukacyjno-historycznym
- podkreśla Paweł Baj, burmistrz Głogowa Małopolskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.