reklama
reklama

Prąd i gaz w 2024 roku. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził ceny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Prąd i gaz w 2024 roku. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził ceny - Zdjęcie główne

Za prąd zdecydowanie więcej możemy zapłacić dopiero w drugiej połowie 2024 roku. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNowy Rok zazwyczaj wita nas podwyżkami. Jak będzie teraz? Jest pewne zaskoczenie, jeżeli chodzi o cenę prądu i gazu. Sprawdźcie szczegóły.
reklama

Taryfy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej na 2024 r. zostały zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji  Energetyki. Dotyczą one sprzedaży odbiorcom w gospodarstwach domowych przez czterech tzw. sprzedawców z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót). Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator. Co z tego wszystkiego wynika dla osób, które płacą rachunki? 

Ceny prądu w 2024 roku. Sprzedaż po niższej cenie, wzrasta jednak koszt dystrybucji 

URE przypomina, że na całkowitą wysokość rachunku za energię elektryczną składają się koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji (transportu). Prezes urzędu zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (obowiązujące odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryf tzw. sprzedawców z urzędu), jak i dla usług dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców). 

reklama

Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) stabilizuje się, co przekłada się na mniejszą zmienność cen energii elektrycznej w hurcie. W związku ze spadkami cen na rynku hurtowym, w stosunku do cen z kontraktów zawieranych w 2022 roku, zatwierdzone przez prezesa URE ceny energii w taryfach sprzedawców na 2024 r. są niższe o 31,3 proc. w stosunku do taryf zatwierdzonych na 2023 r - wyjaśnia URE. Brzmi świetnie? Nie aż tak, jakby się mogło wydawać. Na obniżki nie mamy co liczyć. 

Musimy bowiem wiedzieć, że wzrasta cena dystrybucji, średnio o ok. 2,9 proc. rok do roku. .– Zatwierdzane taryfy na 2024 rok są niższe od tych na 2023, nie oznacza to jednak obniżki na rachunkach odbiorców objętych zamrożeniem cen, w tym taryfowanych – informuje prezes i przypomina, że w parlamencie zakończyły się prace nad projektem – i tu w końcu dobra wiadomość – który przedłuża zamrożenie cen energii i gazu na pierwszych sześć miesięcy 2024 r. na poziomie obowiązującym w 2023 r. Dodajmy, że ustawa została już podpisana przez  prezydenta. 

reklama

Wejście w życie tych przepisów oznacza brak zmian na rachunkach odbiorców do końca czerwca 2024 r. – nadal bowiem będą obowiązywały ceny maksymalne zawarte w ustawie z 7 października 2022 roku –  informuje prezes URE.

Limity zużycia energii elektrycznej po niższej cenie w nowym roku

Limit zużycia energii elektrycznej, do którego będzie obowiązywać ww. zamrożona cena, wyniesie 1500 kWh (kilowatogodzin) na pół roku dla gospodarstw domowych. Wyższe limity będą obowiązywać dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością (1800 kWh) oraz dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników (2000 kWh). Gospodarstwa domowe mieszczące się w ustawowym limicie płacić będzie więc trzeci rok z rzędu stawkę 41 gr/kWh netto za zakup energii, kolejne 32 gr netto za dystrybucję i do tego 17 gr podatku VAT (łącznie 90 gr/kWh brutto). 

reklama

Powyżej limitu, zamiast zatwierdzonej taryfy (75 gr/kWh netto), odbiorcy domowi ponownie zapłacą cenę maksymalną (niespełna 70 gr/kWh netto) i pełne koszty dystrybucji (49 gr zamiast 32 gr/kWh netto). 

Ceny gazu w 2024 roku. Sprawdź, w której grupie taryfowej jesteś 

Oprócz energii elektrycznej wiadomo również, jak kształtować się będzie cena gazu. Ona również została już zatwierdzona przez prezes Urzędu Regulacji Energetyki.  – Polska Spółka Gazownictwa, odpowiedzialna za dystrybucję paliwa gazowego w przeważającej części Polski, przewiduje wzrost uśrednionej stawki opłat dystrybucyjnych o ok. 5 proc. w stosunku do uśrednionej stawki opłat dystrybucyjnych wynikającej z taryfy na rok 2024 - poinformował URE. 

reklama

Urząd wyjaśniał również, że wysokość stawek opłat (stałych i zmiennych) jest zróżnicowana w zależności od grupy taryfowej, obszaru dystrybucyjnego (w PSG jest ich sześć) oraz rodzaju gazu. Planująć wydatki, warto przypomnieć sobie, która grupa nas dotyczy. I tak:

  • Dla grupy taryfowej W-1.1 średnia stawka opłaty dystrybucyjnej w nowej taryfie wyniesie 126,69 zł/MWh (megawatogodzinę – dop. red.) wobec 120,46 zł/MWh w taryfie na 2023 r. 
  • Dla grupy W-2.1 średnia stawka opłaty dystrybucyjnej w taryfie na 2024 r. wyniesie 67,86 zł/MWh, podczas gdy w taryfie na 2023 r. wynosi ona 64,9 zł/MWh. 
  • Natomiast dla grupy W-3.6 średnia stawka opłaty dystrybucyjnej w nowej taryfie wyniesie 65,23 zł/MWh wobec 62,3 zł/MWh w taryfie obowiązującej. 
 

Jeżeli chodzi o wysokość cen gazu w zatwierdzonej taryfie spółki PGNiG OD na obrót paliwami gazowymi dla gospodarstw domowych, to jest ona niższa o ok. 34 proc. od obecnie obowiązujących.  Cena gazu w nowej taryfie dla grup taryfowych W-1.1, W-2.1 i W-3.6 obniży się do 318,14 zł/MWh. W taryfie na 2023 r. wynosi ona 484,47 zł/MWh. 

Co to oznacza? To, że w pierwszym półroczu za gaz zapłacimy nie więcej niż 200,17 zł/MWh. Opłaty dystrybucyjne będą ustalane na podstawie taryfy zatwierdzonej przez prezesa URE dla operatora systemu dystrybucyjnego na rok 2022. 

Dodajmy, że półroczne zamrożenie cen prądu oraz gazu dotyczy najbardziej wrażliwych odbiorców, w tym będących gospodarstwami domowymi, jednostkami samorządu terytorialnego oraz podmiotami użyteczności publicznej. W tych przypadkach rachunki za te media nie powinny ulec zmianie, mimo innych taryf.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama