Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozważa propozycję wycofania nawet 10 000 żołnierzy z Europy Wschodniej. To oznacza, że doszłoby niedługo do przeniesienia części jednostki, które są częścią 20 000 personelu, który administracja Bidena wysłała w 2022 r. w celu wzmocnienia obrony krajów graniczących z Ukrainą po rosyjskiej inwazji.
Marzena Kłeczek-Krawiec, reprezentując Urząd Miasta Rzeszowa, wskazuje, że relokacja amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Jasionce była jednym z tematów omówionych podczas spotkania prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka z nowym dowódcą armii amerykańskiej w tej lokalizacji, pułkownikiem Jaysonem Morganem. W rozmowie tej uczestniczyła również Konsul Generalna USA w Krakowie – Erin Nickerson.
- Liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w różnych lokalizacjach naszego kraju pozostaje na poziomie około 10 tysięcy. Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski (...) Liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w różnych miejscach w Polsce (Poznań, Żagań, Powidz, Redzikowo, Bemowo Piskie itd., pozostaje na niezmienionym poziomie
- czytamy w komunikacie przesłanym przez miasto Rzeszów.
W komunikacie czytamy także, że Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło, że amerykańskie wojska nie wycofują się z Polski, lecz trwa wcześniej zaplanowana relokacja pododdziałów w ramach procesu rotacyjnego. Przejęcie większej odpowiedzialności przez NATO za wsparcie Ukrainy wynika z decyzji podjętej na szczycie NATO w Waszyngtonie (9–11 lipca 2024).
Podjęto wówczas decyzję o uruchomieniu inicjatywy NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine), która obejmuje koordynację dostaw uzbrojenia, amunicji oraz sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy, a także szkolenie żołnierzy ukraińskich. O roli tej inicjatywy przypominał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania w Rzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.