reklama

Urząd Miasta Rzeszowa reaguje na relokację żołnierzy z Jasionki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Urząd Miasta Rzeszowa reaguje na relokację żołnierzy z Jasionki - Zdjęcie główne

Urząd Miasta Rzeszowa komentuje doniesienia z Jasionki. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWe wtorek pojawił się oficjalny komunikat o relokacji amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z Jasionki. Żołnierze US Army opuszczą podrzeszowską miejscowość. Zareagował na to Urząd Miasta Rzeszowa, który postanowił odnieść się do doniesień medialnych.
reklama

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozważa propozycję wycofania nawet 10 000 żołnierzy z Europy Wschodniej. To oznacza, że doszłoby niedługo do przeniesienia części jednostki, które są częścią 20 000 personelu, który administracja Bidena wysłała w 2022 r. w celu wzmocnienia obrony krajów graniczących z Ukrainą po rosyjskiej inwazji. 

Marzena Kłeczek-Krawiec, reprezentując Urząd Miasta Rzeszowa, wskazuje, że relokacja amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Jasionce była jednym z tematów omówionych podczas spotkania prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka z nowym dowódcą armii amerykańskiej w tej lokalizacji, pułkownikiem Jaysonem Morganem. W rozmowie tej uczestniczyła również Konsul Generalna USA w Krakowie – Erin Nickerson.

reklama

- Liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w różnych lokalizacjach naszego kraju pozostaje na poziomie około 10 tysięcy. Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski (...) Liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w różnych miejscach w Polsce (Poznań, Żagań, Powidz, Redzikowo, Bemowo Piskie itd., pozostaje na niezmienionym poziomie

- czytamy w komunikacie przesłanym przez miasto Rzeszów.

W komunikacie czytamy także, że Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło, że amerykańskie wojska nie wycofują się z Polski, lecz trwa wcześniej zaplanowana relokacja pododdziałów w ramach procesu rotacyjnego. Przejęcie większej odpowiedzialności przez NATO za wsparcie Ukrainy wynika z decyzji podjętej na szczycie NATO w Waszyngtonie (9–11 lipca 2024).

reklama

Podjęto wówczas decyzję o uruchomieniu inicjatywy NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine), która obejmuje koordynację dostaw uzbrojenia, amunicji oraz sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy, a także szkolenie żołnierzy ukraińskich. O roli tej inicjatywy przypominał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania w Rzeszowie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo