reklama

Uroczystość z okazji 105. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Zobaczcie co działo się na Placu Farnym [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Uroczystość z okazji 105. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Zobaczcie co działo się na Placu Farnym [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
92
zdjęć

Uroczystości z okazji 105. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W czwartek na Placu Farnym w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające polskiego bohatera I wojny światowej. Na miejscu pojawiły się m.in. oddziały 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Jednostka Strzeleckiej im. płk. Leopolda Lisa-Kuli.
reklama

Uroczystości rozpoczęły się już o godz. 9:00, kiedy to w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli (przy ul. ks. Jałowego) odbyło się spotkanie okolicznościowe upamiętniające patrona szkoły i jego bohaterskie czyny z czasów I wojny światowej, a także działania wojskowe przeciwko armii ukraińskiej.

O godz. 12:00 odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp Jana Wątroby (Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej), a później nadszedł czas na przyrzeczenie „Orląt” ZS w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie.

Po godz. 13:00 rozpoczęły się główne uroczystości przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu Farnym w Rzeszowie. Tam odbyło się również przyrzeczenie strzeleckie, wysłuchaliśmy też apelu pamięci i salwy honorowej. Okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, a także przedstawiciele Wojska Polskiego.

Później oficjele złożyli przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli wieńce i kwiaty, a finałowym akcentem uroczystości był pokaz musztry paradnej z bronią młodzieży Jednostki Strzeleckiej i defilada pododdziałów wojskowych.

Leopold Kula ps. „Lis” urodził się 11 listopada 1896 roku w Kosinie na Podkarpaciu. Już jako nastolatek, jeszcze za czasu zaborów, był jednym z najbardziej utalentowanych i perspektywicznych wojskowych. W wieku 22 lat został pierwszym Komendantem Placu Polskie Organizacji Wojskowej w Kijowie, gdzie prowadził tam walki dywersyjne. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wojskowych, ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, uzdolnionym dowódcą i niezwykle odważnym żołnierzem. Powierzano mu najtrudniejsze odcinki walki m.in. na Ukrainie. W latach 1918-1919 brał udział w odsieczy Lwowa przeciwko wojskom ukraińskim. Nocą z 6 na 7 marca 1919 r. przeprowadził atak na zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn, jedna po jego zdobyciu został ciężko ranny i na skutek obrażeń zmarł.

Zobaczcie jak wyglądały rzeszowskie uroczystości w naszej fotorelacji.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama