reklama

To dobra wiadomość dla mieszkańców i turystów. Tężnia w Lesku ponownie otwarta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

To dobra wiadomość dla mieszkańców i turystów. Tężnia w Lesku ponownie otwarta - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

Tężnia solankowa w Lesku | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWiosna przynosi nie tylko cieplejsze dni. W Lesku, po zimowej przerwie, otwarto tężnię solankową, która z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie.
reklama

Zlokalizowana przy zmodernizowanych w 2023 roku, źródełkach mineralnych tężnia solankowa w Lesku ponownie jest dostępna dla odwiedzających. To miejsce, które od samego początku swojej działalności zyskało sympatię lokalnej społeczności, a z czasem także uznanie turystów przybywających w Bieszczady. Po zimowej przerwie, której celem jest zabezpieczenie konstrukcji przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, obiekt został ponownie udostępniony i działa codziennie w godzinach od 08:00 do 20:00.

Zdrowie z natury

Tężnia to nie tylko estetyczny element przestrzeni publicznej. Wytwarzany wokół niej mikroklimat, nasycony solankowym aerozolem, ma właściwości zdrowotne. Powietrze nasycone minerałami pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu – zwłaszcza układu oddechowego. Regularne przebywanie w pobliżu tężni zalecane jest między innymi osobom cierpiącym na przewlekłe zapalenia zatok, alergie, schorzenia skóry, problemy z tarczycą czy nadciśnienie.

reklama

Jak podkreślają lekarze, seanse inhalacyjne w tężniach solankowych mają charakter zarówno profilaktyczny, jak i leczniczy. W Lesku ten naturalny sposób wspierania zdrowia staje się coraz bardziej dostępny, co ma szczególne znaczenie dla osób starszych i tych, którzy wcześniej musieli szukać podobnych usług w sanatoriach lub oddalonych miejscowościach.

Projekt z myślą o lokalnej społeczności

Powstanie leskiej tężni było częścią szerszego projektu modernizacji terenów rekreacyjnych przy źródełkach mineralnych. Inwestycja okazała się trafionym pomysłem, zainteresowanie tężnią nie słabnie, a wręcz rośnie z roku na rok.

Budowa tężni to jeden z ciekawszych projektów społeczno-turystycznych, jakie wykonaliśmy. Od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, ale i turystów. Szczególnie korzystają z niej seniorzy i osoby cierpiące na schorzenia dróg oddechowych. Do tej pory do takiego obiektu musieli wyjeżdżać do sanatorium lub innych miast, a to wiązało się głównie z dodatkowymi kosztami w ich domowym budżecie

– mówił nam Adam Snarski, burmistrz Leska.

reklama

 

Źródełka mineralne w Lesku. Jak tam dotrzeć?

Źródełka znajdują się na ulicy Źródlanej w Lesku. Można tam dotrzeć na kilka sposobów. Jadąc od strony centrum miasta, wjeżdżamy na ulicę 1000-lecia następnie kilka metrów przed Synagogą skręcamy na ulicę Moniuszki i zjeżdżamy. Dalej po przejechaniu/przejściu 200 metrów skręcamy w prawo i jeszcze przez kolejnych 200 metrów ulicą Słowackiego kierujemy się prosto. Dalej docieramy do ulicy Źródlanej. Od tego momentu czeka nas jeszcze przejazd/przejście między zabudowaniami, by dotrzeć do zalesionego terenu.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo