reklama
reklama

Szlakiem turystycznym do Rzeszowa, czyli śladami płk. Leopolda Lisa-Kuli. To świetny pomysł na pieszą wędrówkę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego

Szlakiem turystycznym do Rzeszowa, czyli śladami płk. Leopolda Lisa-Kuli. To świetny pomysł na pieszą wędrówkę - Zdjęcie główne

Widok ze wzgórza Marii Magdaleny w Rzeszowie | foto Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWakacyjny czas sprzyja pieszym wędrówkom. Okazuje się, że mieszkańcy Rzeszowa nie muszą wyjeżdżać aż w Bieszczady, aby znaleźć atrakcyjne szlaki turystyczne. Trasy kilku z nich prowadzą zarówno przez stolicę Podkarpacia, jak i przez powiat rzeszowski.
reklama

W internetowej bazie danych Lasów Państwowych możemy znaleźć wiele interesujących szlaków turystycznych. Trzy z nich przebiegają przez tereny Rzeszowa oraz powiatu rzeszowskiego. Może to być bardzo ciekawy pomysł na wakacyjne wędrówki. Dzięki takiej przygodzie możemy lepiej poznać bliskie nam miejsca, których jeszcze dotąd nie odkryliśmy.

Pierwszy ze szlaków oznaczony kolorem czerwonym to czerwony szlak turystyczny im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Prowadzi on z Kosiny (pow. łańcucki) do Rzeszowa. Według przewodników turystycznych, trasę liczącą około 39 kilometrów można pokonać spokojnym marszem w około 11 godzin. Marsz rozpoczynamy w Kosinie, czyli miejscowości, gdzie urodził się płk. Lis-Kula. Stamtąd kierujemy się do Markowej, gdzie możemy odwiedzić m.in. skansen - Muzeum Wsi.

reklama

Kolejnym punktem wędrówki będzie położona wśród lasów i pól miejscowość Husów. Stamtąd będziemy mogli podziwiać rozległą panoramę, na której zobaczymy m.in. wieżę kościoła w Markowej, kościół w Kosinie, wzgórze Marii Magdaleny, a także komin cegielni w Albigowej Honie. Później będzie można zobaczyć także Suchą Góre (591 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt Pogórza Strzyżowsko - Dynowskiego. Następnie powinniśmy się skierować w kierunku Cierpisza Górnego i wzgórza Marii Magdaleny, skąd będziemy mogli zaobserwować dużą część Rzeszowa.

reklama

Później dotrzemy do skrytego na leśnej polanie cmentarza cholerycznego z połowy XIX w., a także do szkoły w rzeszowskiej Słocinie. Stamtąd przejdziemy parkiem, w którym usytuowany jest Dwór Chłapowskich. Następnie idąc już rzeszowskimi ulicami przejdziemy ul. Paderewskiego, al. Armii Krajowej, aby dotrzeć do cmentarza na Pobitnie. Właśnie na tej nekropolii usytuowany jest grób płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Szlak poprowadzi nas dalej ulicami: Mieszka I, Kwietniową, Letnią, Wiosenną, Św. Michała Archanioła, Al. Niepodległości, Zagłoby, Rejtana, Wierzbową, Naruszewicza, Kreczmara, Mickiewicza, Rynkiem, Matejki do Pl. Farnego. Właśnie na Placu Farnym znajdziemy pomnik płk. Lisa – Kuli, który będzie jednocześnie ostatnim etapem wędrówki. Kilkaset metrów dalej możemy jeszcze zwieńczyć pieszą podróż wizytą na pięknym rzeszowskim Rynku.

reklama

Szlak Turystyczno-Historyczny im. płk. Leopolda Lisa – Kuli (etapy)

- Kosina – Markowa (7 km),
- Markowa – Husów (7 km),
- Husów – Albigowa Honie (7 km),
- Albigowa Honie – Cierpisz Górny (3 km),
- Cierpisz Górny – M. Magdalena (3 km),
- M. Magdalena – Słocina Kościół (9 km),
- Słocina Kościół – Rzeszów Rynek (3 km).

Dokładny przebieg trasy znajdziecie TUTAJ.

Mapa wędrówki:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama