reklama
reklama

Szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji. Jutro spacer z przewodnikiem po Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji. Jutro spacer z przewodnikiem po Rzeszowie - Zdjęcie główne

Oko na Miasto - spacer miejski w 2022 roku. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSpacer poprowadzi Marta Wójcik ze Stowarzyszenia Rajsze. Udział jest bezpłatny, zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Rzeszowa, którzy chcą poznać historię miasta. Tym razem zostaniemy zabrani szlakiem sklepów i warsztatów z czasów wojny i okupacji. Zbiórka dla uczestników pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności o godzinie 17:30.
reklama

W czwartek, o godzinie 17:30 odbędzie się pierwszy z dwóch zaplanowanych spacerów miejskich pt. „Zatrzymane w kadrze. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji”. Spacer poprowadzi Marta Wójcik, kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Salon fryzjerski Markusa Goldmana, sklep z towarami mieszanymi Izaka Berla, restauracja Wiktora Pantoła, czy zakład mechaniczny Franza Kaniewskiego, to miejsca uwiecznione na fotografiach z kolekcji Zbigniewa Tybury, znajdujące się w zbiorach Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.  Sklepy te, zakłady i warsztaty funkcjonowały w Rzeszowie podczas okresu niemieckiej okupacji.

- Dzisiaj nie mamy już możliwości zaopatrzenia się w towary bławatne u Sary Tannenbaum czy części rowerowe u Pani Kasprzak, ale odwiedzimy miejsca, w których lokale te się znajdowały. Przejdziemy przez rzeszowskie Śródmieście ze zdjęciami witryn, które wykonał fotograf podczas drugiej wojny światowej. Tamten Rzeszów, miasto przenikających się kultur i języków, dzięki fotografiom uwieczniony i na chwilę zatrzymany w kadrze.

- zachęca Marta Wójcik. 

Marta Wójcik jest kierowniczką Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2016 roku współpracuje z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, podejmując działania mające na celu upamiętnienie rzeszowskich Żydów. Od 2022 roku pełni funkcję sekretarza Stowarzyszenia Rajsze. Na swoim koncie ma wiele wystaw poświęconych żydom, w 2016 roku przygotowała wystawę pod tytułem „Śladami rzeszowskich Żydów” i również od tego roku prowadzi autorskie spacery o takiej tematyce, które w latach 2016-2019 odbywały się podczas rzeszowskiego Święta Paniagi.

Zbiórka dla uczestników 28 września, w czwartek pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności o godzinie 17:30. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama