Sobotni poranek 27 czerwca w Błażowej upłynął pod znakiem ekologii, zapachu lawendy i niesamowitej mobilizacji mieszkańców. Stadion LKS Błażowianka zamienił się w prawdziwe ekocentrum, do którego już od godziny 9:00 zmierzały mieszkańców. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji „Szkło must go on!”, organizowanej we współpracy z firmą „Jesteśmy EKO” oraz organizacją odzysku Recopol. Akcja pokazała, że Błażowianie doskonale rozumieją wartość surowców wtórnych - garaże i piwnice opustoszały z zalegających butelek i słoików, a w zamian w ręce mieszkańców trafiły setki przepięknych, pachnących sadzonek lawendy. Zobaczcie naszą fotorelację z tego wyjątkowego, zielonego wydarzenia!
Choć każdego dnia korzystamy z niego niemal automatycznie, szkło pozostaje jednym z najbardziej wartościowych i jednocześnie niedocenianych surowców w gospodarce obiegu zamkniętego. Można je przetwarzać wielokrotnie bez utraty jakości, ograniczając zużycie surowców naturalnych i energii
- czytamy na stronie projektu "Szkło must go on".
Tony szkła i piekne lawendy
Stadion LKS Błażowianka przeżył prawdziwe ekologiczne oblężenie! Mieszkańcy ruszyli do akcji tak tłumnie, że długa kolejka zmotywowanych osób ustawiała się jeszcze przed oficjalnym startem o godzinie 9:00. Z każdą minutą tłum gęstniał, a uczestnicy przynosili gigantyczne, wypełnione po brzegi worki z butelkami i słoikami. Wszyscy z uśmiechem na ustach pozbywali się zalegających w domach odpadów, by w zamian odebrać pachnące, fioletowe sadzonki lawendy, które już wkrótce ozdobią lokalne ogrody i balkony.
Dzisiaj w Błażowej mamy wielkie wydarzenie. Jesteśmy współorganizatorem, wspólnie z organizacją odzysku Recopol, ogólnopolskiej akcji wielkiej zbiórki szkła "Szkło must go on". Jak widać, akcja przyciągnęła do Błażowej bardzo wielu mieszkańców. Ta dedykowana zbiórka skierowana jest do mieszkańców gmin zrzeszonych wE KO - LOGICZNi celowy związek gmin który jest naszym właścicielem
- mówi w rozmowie z nami Piotr Maciołek, prezes zarządu "Jesteśmy EKO".
Oddajesz szkło - dostajesz sadzonkę
Poza niezwykle ważnym wymiarem ekologicznym i promowaniem prawidłowej segregacji surowców, wydarzenie niesie za sobą również bardzo sympatyczny akcent dla samych uczestników. Jak przypomina Piotr Maciołek, każdy kto zdecydował się wesprzeć zbiórkę, opuszczał stadion z miłym upominkiem w postaci wonnej lawendy. Cały mechanizm wymiany opiera się na wyjątkowo przejrzystych regułach: dostarczenie minimum 10 sztuk szklanych opakowań gwarantuje otrzymanie jednej rośliny. Aby akcja objęła jak największą liczbę osób, wprowadzono limit 4 doniczek na uczestnika, co oznacza, że maksymalna liczba przydzielanych sadzonek przysługuje za przyniesienie 40 sztuk szkła.
Szkło może być przetwarzane nieskończoność
Wartość surowca i jego niesamowity potencjał podkreśliła w rozmowie z nami Anna Kamińska, koordynatorka kampanii „Szkło Must Go On” z organizacji Recopol. Zwróciła ona uwagę na fakt, że szkło jest materiałem unikalnym pod względem ekologicznym - może być bowiem przetwarzane w nieskończoność bez utraty swojej jakości. Warunek jest tylko jeden: musimy dać mu na to szansę, wyrzucając je do odpowiedniego kontenera, by mogło trafić do ponownego obiegu.
Dzisiaj, wraz z firmą Jesteśmy EKO oraz EKO - LOGICZNI Celowy Związek Gmin, organizujemy wielką zbiórkę szkła w Błażowej. Wydarzenie to odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu "Szkło Must Go On,,, którego głównym celem jest pokazanie ludziom, że szkło to niezwykle wartościowy surowiec wtórny. Może być ono przetwarzane w nieskończoność, o ile tylko damy mu na to szansę. Mieszkańcy przybyli dziś naprawdę tłumnie, opróżniając swoje domowe zakamarki, piwnice i garaże z zalegającego szkła W tle bez przerwy słychać dźwięk tłuczonego szkła, a my w zamian wręczamy piękne sadzonki lawendy. Mamy nadzieję, że będą one pięknie rosły
- informuje nas Anna Kamińska, koordynatorka kampanii "Szkło Must Go On".
Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia są ogólnopolska kampania „Szkło must go on”, firma „Jesteśmy EKO” oraz Organizacja Odzysku Rekopol, a patronat honorowy nad całą akcją objął EKO- LOGICZNY Celowy Związek Gmin.
Mieszkańcy są zachwyceni
To było widowisko, które naprawdę chwytało za serce - nieprzejednane tłumy mieszkańców zjednoczyły się we wspólnej trosce o naszą planetę. Widok tylu osób zaangażowanych w oddawanie szklanych odpadów udowodnił, że ekologia w Błażowej to nie tylko puste hasła, ale realne działania. W czasie zbiórki mieliśmy okazję porozmawiać z uczestnikami o tym, co skłoniło ich do odwiedzenia stadionu oraz jak oceniają przygotowany dla nich upominek. Zgodnie przyznawali, że pachnąca lawenda to wspaniała motywacja i piękna nagroda za ich zielony gest.
Miałam trochę butelek i starych słoików, więc pomyślałam: dlaczego miałabym ich nie oddać, skoro w zamian można otrzymać taką piękną lawendę? To naprawdę super akcja i świetna inicjatywa. Oby w przyszłości organizowano u nas jak najwięcej takich wydarzeń
- mówi nam jedna z mieszkanek.
Ta lawenda jest naprawdę przepiękna. Oby organizowano u nas więcej takich akcji, bo jak widać, zainteresowanie ze strony mieszkańców jest po prostu ogromne
- przekazuje jeden z uczestników wielkiej zbiórki szkła.
Cała akcja trwała do godizny 12.00.
Polska z potencjałem do wykorzystania szkła
Jak czytamy na oficjalnej stronie kampanii „Szkło must go on”, dzisiejsze standardy pozwalają na to, by w nowo powstających opakowaniach udział surowca z odzysku wynosił od 40 do nawet 70 procent. To potężna oszczędność - recykling drastycznie ogranicza rabunkowe zużycie zasobów naturalnych oraz zmniejsza zapotrzebowanie na energię niezbędną w procesie hutniczym. I choć europejscy liderzy udowadniają, że ponowne przetworzenie 90 procent szklanych odpadów jest w pełni osiągalne, Polska wciąż zostaje daleko w tyle za unijną czołówką. Ta wyraźna luka do zagospodarowania pokazuje, jak fundamentalne znaczenie mają bezkompromisowe działania edukacyjne i aktywne włączanie lokalnych społeczności w zieloną rewolucję.
Kampania „Szkło Must Go On” pokazuje, że skuteczna gospodarka obiegu zamkniętego zaczyna się od lokalnych społeczności, które mają wpływ na to jak wykorzystywane są surowce
- czytamy na stronie projektu.
Komentarze (0)