Wielka Sobota to szczególny dzień w kalendarzu liturgicznym – pełen ciszy, refleksji i przygotowań do Wielkanocy. W Rzeszowie, jak co roku, mieszkańcy tłumnie odwiedzali kościoły, by zgodnie z tradycją poświęcić pokarmy wielkanocne. Kolorowe koszyczki z jajkami, chlebem, kiełbasą i barankiem to nieodłączny element świątecznej symboliki, który jednoczy pokolenia i podkreśla duchowy wymiar świąt.
Święcenie pokarmów w Rzeszowie
W Wielką Sobotę w Rzeszowie niemal we wszystkich kościołach przez cały dzień odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów. Obrzęd ten powtarzany jest co godzinę, a w wielu parafiach nawet co 30 minut, aby każdy mieszkaniec mógł znaleźć dogodny moment na udział w tej ważnej części wielkanocnych przygotowań. Ostatnie poświęcenia koszyczków zaplanowane są zazwyczaj między godziną 14:00 a 15:00.
Co znajduje się w wielkanocnym koszyczku?
Wielkanocny koszyczek to symbol odrodzenia i nadziei, który zawiera tradycyjne pokarmy, mające głęboki sens religijny i kulturowy. W jego skład wchodzi m.in. jajko – symbol nowego życia, chleb – oznaczający ciało Chrystusa, sól – symbolizująca oczyszczenie oraz wędlina, która jest znakiem obfitości i pomyślności. Wiele osób dodaje również baranka cukrowego lub figuralnego, który nawiązuje do ofiary Jezusa, a także chrzan, który ma być symbolem siły i zdrowia. Każdy z tych składników ma swoje znaczenie, które łączy się z duchowym aspektem Świąt Wielkanocnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.