Koszyczek wielkanocny, czyli tradycyjna święconka, to jeden z symboli świat wielkanocnych. W Wielką Sobotę, na dzień przed niedzielą Zmartchwywstania Jezusa Chrystusa, w kościołach w całym kraju odbywa się błogosławieństwo pokarmów, przypraw i ziół. Następnie te produkty trafią na świąteczny stół.
Po dwóch latach walki z pandemią i znacznej poprawie sytuacji pandemicznej, tegoroczna Wielkanoc będzie cudowna. Świadczy o tym spora liczba wiernych w świątyniach. W rzeszowskim kościele farnym - parafii pw. świętego Wojciecha i świętego Stanisława na ulicy 3 maja, święcenia odbywały się co godzinę. Wiernych nie brakowało.
W koszyczkach wiernych zauważyć można było przede wszystkim wielkanocne baranki, pisanki, jajka, babki. Pod białą serwetką znajdowało się mięso, wędliny, kiełbasa, chleb, sól, warzywa i owoce. Nie mogło zabraknąć także chrzanu, pieprzu, czy swojskiego masła.
Pomimo, że w Wielką Sobotę nie obowiązuje post ścisły, duchowni zapraszają do jego zachowania, aż do mszy świętej rezurekcyjnej. W niektórych domach zwyczaj jednak jest inny - poświęcone pokarmy kończą wstrzemięźliwość od mięsa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.