Reklama

Studentka PRZ Kinga Ślusarczyk laureatką programu Talenty Jutra

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Studentka PRZ Kinga Ślusarczyk laureatką programu Talenty Jutra - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kinga Ślusarczyk jest studentką IV roku na kierunku technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Laureatka programu finansowego Talenty Jutra, otrzymaną nagrodę ma przeznaczyć na kontynuacje pracy badawczej.

Badania prowadzone przez Kingę dotyczą modyfikacji powierzchni polieteroeteroketonu (PEEK) technikami powierzchniowo inicjowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (SI-ATRP). Nagrodzony przez Fundację Empiria i Wiedza projekt nosi tytuł „Opracowanie innowacyjnego i biokompatybilnego prekursora implantu kostnego z wykorzystaniem technik polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu”. Studentka będzie prowadzić dalsze prace pod okiem prof. Pawła Chmielarza, który jest kierownikiem Katedry Chemii Fizycznej. 

Do wzięcia udziału w programie Talenty Jutra Fundacji Empiria i Wiedza zainspirowała mnie doktorantka, razem z którą pracuję w grupie badawczej prof. Pawła Chmielarza (Chmielarz Research Group), a która jako pierwsza dowiedziała się o tym konkursie. Zgłoszony projekt musiał stanowić kontynuację prowadzonych badań, a akurat byłam w trakcie opracowywania techniki syntezy szczotek butelkowych, szczepionych z powierzchni płaskich, więc szybko pojawił się pomysł wykorzystania tej metody do modyfikacji PEEKu, stosowanego do produkcji implantów kostnych, żeby poprawić możliwości jego zrostu z tkankami kostnymi

- mówi nam Kinga Ślusarczyk, laureatka.

Cel badań 


Jest nim synteza szczotek kopolimerowych o strukturze butelkowej z powierzchni polieteroeteroketonu stosowanego do wytwarzania spersonalizowanych implantów kostnych, czego skutkiem będzie zmniejszenie jego hydrofobowości i przyspieszenie procesu osteointegracji, niezbędnego do efektywnego zrostu implantu z otaczającymi go tkankami. Unikatowa struktura szczotek butelkowych zapewni wysoką gęstość szczepienia, a obecność specyficznych grup funkcyjnych zwiększy szybkość tworzenia warstwy hydroksyapatytu, jednego z głównych składników macierzy kostnej, co zostanie zweryfikowane za pomocą testów biomineralizacji.

Grant jest przeznaczony na dalszy rozwój projektu, większość tej kwoty przeznaczę oczywiście na odczynniki czy drobny sprzęt laboratoryjny, który bardzo ułatwi mi jego realizację, taki jak pH-metr czy kieszonkowy mikroskop cyfrowy, ale dzięki uzyskaniu tego finansowania będę miała również możliwość wyjazdu na konferencję Pomerania-Plast 2023 w Międzyzdrojach, na której zaprezentuję wyniki swoich badań

- kontynuuje Kinga. 


Program Talenty Jutra


Jest to program grantowy, który skierowany jest dla młodych naukowców (15-25 lat), którzy mają szczególne osiągnięcia w dziedzinach nauk ścisłych oraz medycynie. Prace badawcze można realizować w pięciu kategoriach: biotechnologia, informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne, nauki biologiczne oraz medycyna, nauki o zdrowiu, nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku, nauki fizyczne i astronomia.

Na pewno chciałabym dalej rozwijać się w tej dziedzinie i realizować kolejne projekty badawcze. Jest to pewnie dość odległa kwestia, biorąc pod uwagę, że dopiero kończę studia I stopnia, ale planuję także rozpocząć w przyszłości studia doktoranckie, a w ich ramach odbyć jeden czy kilka staży międzynarodowych na uniwersytetach, z którymi prof. Chmielarz nawiązał współpracę

- dodaje.

Więcej na temat grupy badawczej Chmielarz Research Group można przeczytać TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy