Reklama

Spacer z prezydentem Konradem Fijołkiem ulicami Rzeszowa. Mieszkańcy zgłaszali problemy dotyczące poruszania się po mieście przez osoby niepełnosprawne [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Pora na poprawki w przestrzeni miasta. Bo Rzeszów ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców - mówił Konrad Fijołek na poniedziałkowym spacerze z mieszkańcami miasta. W ramach #DostępnyRzeszów, radni Rzeszowa, mieszkańcy, osoby niepełnosprawne oraz stowarzyszenia działające na ich rzecz, wzięły udział we wspólnym spacerze, by podczas jego trwania zgłaszać problemy komunikacyjne osób z niepełnosprawnościami.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wspólnie z mieszkańcami, sprawdził miasto pod kątem barier utrudniających lub uniemożliwiających poruszanie się po mieście osobom z niepełnosprawnościami. Zbiórka miała miejsce pod ratuszem, następnie wszyscy uczestnicy udali się ulicami: ul. Rynek – ul. Mickiewicza – ul. Targowa – ul. Sobieskiego – ul. Grunwaldzka – Rynek. 

Mieszkańcy zgłaszali problemy, jakie napotykają osoby niepełnosprawne, które poruszają się ulicami Rzeszowa. 

- W dyskusji z konserwatorem będziemy zwracać uwagę na kamienną drogę od pasów w kierunku ratusza. Do tego potrzebne będą nowe wytyczne konserwatorskie oraz opinia jego na ten temat. - mówił Konrad Fijołek. Mieszkańcy zgłaszali problemy w związku z poruszaniem się wózkiem w tym miejscu. Przytaczali przykład Wrocławia, który postawił specjalne asfaltowe pasy, które ułatwiają podjazd w miejscu kamiennej drogi. 

Mieszkańcy wnioskują o odejście od kostki na obszarach deptaków oraz innych terenów publicznych. - W dyskusji z projektantami wzdłuż ulicy Jana Pawła planujemy zrobić asfaltowe chodniki. Spróbujemy to zastosować w projektach, które są już zatwierdzone - odpowiedział prezydent. 

Następnie ważną rzecz w kontekście osób niewidomych zgłosił uczestnik spaceru. Zaproponował on rozwiązanie wiążące się z montażem lokalizatory w budynkach użytku publicznego. Tak, by osoby niewidome za pośrednictwem specjalnej aplikacji otrzymywały głosowy komunikat o bezpośredniej lokalizacji wskazanego urzędu, pod którym się znajdują. Prezydent chętnie zapisywał propozycje mieszkańców i do każdej z nich odnosił się indywidualnie. 

Kolejną istotną zmianą, które podniosłoby bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych, jest ułatwienie dla osób niewidomych poprzez montaż kropek nałożonych na krawężniki, informujące o zbliżaniu się do drogi. Uczestnicy poruszyli również temat toalety dla niepełnosprawnych. Jedyna dostępna przy trasie podziemnej, na pewno stanowi problem dla osób np. poruszających się na wózkach inwalidzkich. Władze obiecały pracę, by stworzyć takie miejsca, z uwzględnieniem również przewijaków dla dorosłych. Prezydent obiecał również zwiększyć liczbę miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych w obrębie Rynku.