reklama
reklama

Siedem obwodnic na Podkarpaciu ma powstać do 2029 roku. Które miejscowości na tym skorzystają?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

Siedem obwodnic na Podkarpaciu ma powstać do 2029 roku. Które miejscowości na tym skorzystają? - Zdjęcie główne

Na Podkarpaciu powstaną nowe odcinki dróg ekspresowych i obwodnice | foto GDDKiA Rzeszów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozwój infrastruktury drogowej w województwie podkarpackim to nie tylko budowa drogi ekspresowej S19 wchodzącej w skład trasy Via Carpatia. Co jeszcze dzieje się w ramach inwestycji i gdzie powstaną nowe odcinki? Sprawdzamy.
reklama

Jednym z największych wyzwań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest budowa nowych odcinków drogi ekspresowej S19. Powstają one na trasach Miejsce Piastowe – Dukla, Krosno – Miejsce Piastowe, Rzeszów Południe – Babica, a także Babica– Jawornik. Ponadto przebudowywany jest aktualnie odcinek Sokołów Małopolski Północ – Jasionka, a w przygotowaniu są trasy Domaradz – Krosno oraz Dukla – Barwinek.

To jednak nie wszystkie inwestycje, które są pod skrzydłami rzeszowskiego oddziału GDDKiA. W planach są kolejne trasy, które mają ułatwić kierowcom podróżowanie przez Podkarpacie. Mowa o dziesięciu odcinkach, wśród których jest aż siedem obwodnic. Umożliwią one sprawniejsze i szybsze ominięcie: Jasła, Pilzna, Brzostka i Kołaczyc, Przemyśla, Nowej Dęby, Kolbuszowej oraz Miejsca Piastowego.

Ponadto w przygotowaniu jest rozbudowa drogi krajowej nr 73 na odcinku Pilzno – Brzostek oraz budowa drogi ekspresowej S74 na odcinkach Sandomierz – Stalowa Wola oraz Stalowa Wola – Nisko. Wszystkie powyżej wymienione drogi są dopiero na etapie prac przygotowawczych.

Obwodnica Jasła

Odcinek obwodnicy Jasła na drodze DK73 będzie miał długość 9,1 kilometra i według zapowiedzi prace mają być zrealizowane w latach 2024 – 2028. W planach jest budowa skrzyżowań jednopoziomowych, odcinków dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, budowę mostu i wiaduktów, budowę oraz przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą obwodową, instalację systemu odwodnienia korpusu drogowego, budowę urządzeń ochrony środowiska, a także przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury podziemnej. Ponadto powstanie tam oświetlenie drogowe, oznakowanie poziome i pionowe z wyposażeniem, a także urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i zagospodarowanie terenu zielenią.

Obwodnica Pilzna

Na drodze krajowej DK73 powstanie także obwodnica Pilzna, której głównym zadaniem będzie wyprowadzenie ruchu, jaki koncentruje się w mieście z kierunków wschodniego i zachodniego w kierunku Jasła i Krosna. Realizacja tej inwestycji pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z terenu zabudowy miasta, a to zapewni odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych.

Inwestycja zaplanowana na lata 2024 - 2027 będzie w przyszłości obejmować swoim zakresem budowę drogi o długości ok. 2,6 kilometra. Przebieg obwodnicy rozpoczyna się na skrzyżowaniu drogi dojazdowej do obwodnicy Pilzna (DK 94) i ul. Lwowskiej DK73 w Pilźnie, gdzie zaprojektowano rondo. Koniec odcinka znajduje się na w miejscowości Zawadka Brzostecka. W planach jest tam budowa skrzyżowań jednopoziomowych (rond), budowę odcinków dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, budowę jednego mostu i jednego wiaduktu, budowę i przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą obwodową, budowę i przebudowę systemu odwodnienia korpusu drogowego, budowę urządzeń ochrony środowiska, przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury podziemnej, budowę oświetlenia drogowego, organizację ruchu (oznakowanie poziome i pionowe z wyposażeniem), a także urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zagospodarowanie terenu zielenią.

Obwodnica Brzostka i Kołaczyc

Jak podkreśla GDDKiA, podstawowym celem budowy obwodnicy Brzostka i Kołaczyc jest wyprowadzenie ruchu z obu miejscowości. Dzięki realizacji tej inwestycji zapowiada jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, poprzez ograniczenie ruchu dalekobieżnego. Przedsięwzięcie to ograniczy też emisje spalin i hałas.

Obwodnica Brzostka i Kołaczyc będzie mieć długość około 13,4 kilometra, a na tym odcinku powstaną m.in.: skrzyżowania jednopoziomowe, odcinki dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, osiem mostów i jeden wiadukt, system odwodnienia korpusu drogowego, budowa urządzeń ochrony środowiska, oświetlenie drogowe, oznakowanie poziome i pionowe z wyposażeniem, a także urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią.

Ponadto za sprawą uzgodnień GDDKiA z Państwowym Gospodarstwem Wodnym – Wody Polskie wykonane zostaną odcinki wałów zamykających wzdłuż potoków: Słony, Gogołówka i Dębówka. Wały te stanowią dopełnienie dwóch odcinków drogi krajowej pełniących dodatkową funkcję wału przeciwpowodziowego. Cała inwestycja ma według zamierzeń zostać zrealizowana w latach 2024 – 2029.

Obwodnica Przemyśla

Trasa ta będzie miała długość około 22 kilometrów i powstanie w nowym śladzie dróg krajowych nr 28 i 77. Według zapowiedzi, realizacja tej inwestycji pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, którego część z autostrady A4 przejmuje droga krajowa nr 77, prowadząc dalej przez Przemyśl na wschód do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce.

Ponadto droga krajowa nr 77 pozwala na kontynuację transportu z kierunku północnego (Warszawa, Radom, Jarosław) w stronę Przemyśla. Realizacja obwodnicy w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77 pozwoli także na skierowanie ruchu tranzytowego poza zabudowę Przemyśla, a to zapewni odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych. Dzięki inwestycji nastąpić ma poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Jej realizacja jest zaplanowana na lata 2025 – 2029.

Obwodnica Kolbuszowej

Droga omijająca Kolbuszową ma według zapowiedzi powstać w latach 2025 – 2029. Inwestycja obejmie nową drogę w ciągu DK9 wraz z budową obiektów inżynierskich, skrzyżowań jednopoziomowych, budową i przebudową istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą obwodową, przebudową kolidującej infrastruktury technicznej oraz budową dróg dojazdowych dla zapewnienia połączeń lokalnych oraz urządzeń ochrony środowiska. Długość tej trasy ma wynieść około 8,8 kilometra.

Obwodnica Miejsca Piastowego

W latach 2025 – 2029 ma z kolei powstać obwodnica Miejsca Piastowego, której długość (podobnie jak w przypadku obwodnicy Przemyśla), ma wynieść ponad 22 kilometry. Dzięki temu ma zostać usprawniony ruch tranzytowy, ponieważ obecnie istniejąca DK28 stanowi jedną z dróg krajowych prowadzących transport z kierunku zachodniego (od Katowic i Krakowa poprzez Nowy Sącz, Krosno, Sanok) w stronę wschodnią, aż do przejścia granicznego w Medyce.

Realizacja tej inwestycji pozwoli ponadto na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza gęstą zabudowę miejscowości Miejsce Piastowe, Rymanów, Besko oraz Zarszyn, a to zapewni odciążenie miejscowości z ruchu pojazdów ciężarowych. Dodatkowo, nowa droga usprawni transport samochodów osobowych na kierunku Jasło - Sanok, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców wymienionych miejscowości.

Obwodnica Nowej Dęby

Jest to inwestycja, której realizacja planowana jest dopiero na lata 2027 – 2029. Generalna Dyrekacja Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że póki co przebieg trasy obwodnicy nie jest jeszcze ustalony.

DK73 Pilzno - Brzostek

W latach 2024 – 2029 ma zostać zrealizowana rozbudowa drogi krajowej DK73 na odcinku Pilzno – Brzostek. Nowy odcinek będzie miał długość około 9,3 kilometra i zostanie zlokalizowany pomiędzy końcem obwodnicy Pilzna, a początkiem obwodnicy Brzostka i Kołaczyc.

Efektem inwestycji będzie odcinek przebiegający przez tereny Gminy Pilzno w miejscowościach: Strzegocice, Bielowy, Jaworze Górne oraz Gminy Brzostek w miejscowościach: Kamienica Dolna i Zawadka Brzostecka. W większości przebiega przez tereny zabudowy mieszkaniowej lub usługowej. Droga przecinać będzie rzeki: Słotówka, Wisłoka i Kamienica.

S74 Sandomierz (DK79) - Stalowa Wola (DW855) i S74 Stalowa Wola (DW855) - Nisko (S19 w. Zapacz)

Nowy odcinek drogi ekspresowej S74 pomiędzy Sandomierzem, a Stalową Wolą będzie miał około 30 kilometrów długości, a pomiędzy Stalową Wolą a Niskiem - 16 km. Przebiegać będzie przez tereny województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Na terenie Podkarpacia odcinek zostanie włączony do projektowanej drogi ekspresowej S19 w Nisku (na wysokości węzła „Zapacz”). Powstaną tam również inne węzły, skrzyżowania, miejsca obsługi podróżnych, drogi poprzeczne oraz drogi dojazdowe zapewniające dostęp do drogi publicznej.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama