Nieużywane samochody stały się prawdziwą plagą na rzeszowskich ulicach, ale również i całej Polski.
Straż Miejska w największych miastach otrzymuje średnio kilkanaście zgłoszeń tygodniowo dotyczących porzuconych pojazdów i wraków zalegających w różnych miejscach. Każdego roku kilkaset takich aut jest usuwanych z ulic.
Według art. 50a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym pojazd porzucony to taki, który nie posiada tablic rejestracyjnych, lub gdy stan samochodu wskazuje, że nie jest on używany.
Dodatkowo, czynniki takie jakie wiek pojazdu, brak aktualnych badań technicznych, dostępność auta dla osób trzecich (otwarte drzwi), czy zniszczone wnętrze mogą być przesłankami do tego, aby stwierdzić pojazd za nieużywany.
Konrad Fijołek radzi co robić z wrakami
Na jednej z lokalnych grup rzeszowskich, Konrad Fijołek został zapytany o problem porzuconych samochodów w naszym mieście.
Czy są jakieś szanse na podjęcie kroków w sprawie samochodów-śmieci które masowo blokują miejsca parkingowe na osiedlach m.in. osiedle Nowe Miasto?
- pyta pani Karolina na grupie.
Pytanie wywołało powszechne oburzenie, gdzie mieszkańcy zaznaczali, że problem ten nie jest tylko na osiedlu Nowe Miasto, lecz taki proceder na miejsce tak naprawdę w całym Rzeszowie.
Proszę sygnały o takich samochodach zgłaszać Straży Miejskiej. Można też za pomocą aplikacji miejskiej na smartfony "Rzeszów to my”
- odpowiada Konrad Fijołek.
Straż Miejska niestety nie zawsze działa sprawnie i skutecznie.
Straż miejska sobie nie radzi z tymi samochodami. Podobno kontaktują się z właścicielami z prośbą o usunięcie pojazdu i nic się dalej nie dzieje
- informuje na grupie pan Kamil. Prawo w Polsce niestety jest przychylne w stosunku do właścicieli takich porzuconych pojazdów. Jeżeli auto posiada aktualną polisę OC, badanie techniczne i tablice rejestracyjne, to w takim przypadku nic nie możemy zrobić.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.