Palacze będą mieli możliwość zinterpretowania wyników badania przez specjalistów, jak również będą mogli zapoznać się z dostępnymi badaniami profilaktycznymi NFZ. Eksperci z zakresu Zdrowia Publicznego, Oddziału Epidemiologii i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie podpowiedzą również jak skutecznie zerwać z nałogiem.
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24% Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia. Najwięcej nałogowych palaczy znajduje się w przedziale wiekowym 40–59 lat w przypadku mężczyzn oraz 30–39 lat w przypadku kobiet. Około 9% nastolatków w wieku 15–19 lat przyznaje się do regularnego palenia papierosów.
Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory, wśród których najczęstszy to rak płuca. Odpowiada za 82% wszystkich przypadków raka płuca i zwiększa u palaczy ponad dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Paląc papierosy znacząco zwiększamy również ryzyko zachorowania na:
- raka gardła
- krtani
- jamy ustnej
- trzustki
- pęcherza moczowego
- wątroby
- nerki
- szyjki macicy
- oraz na białaczkę
Rzucenie palenia może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na 15 różnych nowotworów! Badania dowodzą, że zaprzestanie palenia w każdym wieku, przynosi korzyści zdrowotne. Jeśli to nastąpi przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejsza się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.