Reklama

Rzeszowski NFZ BEZPŁATNIE zbada palaczy. Już w tę środę!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rzeszowski NFZ BEZPŁATNIE zbada palaczy. Już w tę środę! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W środę, 5 kwietnia w Narodowym Funduszu Zdrowia w Rzeszowie na ulicy Zamkowej 8, w godzinach od 10:00 do 13:00 odbędzie się bezpłatne badanie smokerlyzerem, które polega na pomiarze tlenku węgla w wydychanym powietrzu. W badaniu może wziąć udział każda osoba paląca i narażona na bierne palenie tytoniu.

Palacze będą mieli możliwość zinterpretowania wyników badania przez specjalistów, jak również będą mogli zapoznać się z dostępnymi badaniami profilaktycznymi NFZ.  Eksperci z zakresu Zdrowia Publicznego, Oddziału Epidemiologii i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie podpowiedzą również jak skutecznie zerwać z nałogiem. 

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24% Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia. Najwięcej nałogowych palaczy znajduje się w przedziale wiekowym 40–59 lat w przypadku mężczyzn oraz 30–39 lat w przypadku kobiet. Około 9% nastolatków w wieku 15–19 lat przyznaje się do regularnego palenia papierosów. 

Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory, wśród których najczęstszy to rak płuca. Odpowiada za 82% wszystkich przypadków raka płuca i zwiększa u palaczy ponad dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Paląc papierosy znacząco zwiększamy również ryzyko zachorowania na:

  • raka gardła
  • krtani
  • jamy ustnej
  • trzustki
  • pęcherza moczowego
  • wątroby
  • nerki
  • szyjki macicy
  • oraz na białaczkę
Palenie tytoniu jest też przyczyną występowania wielu innych chorób, takich jak choroby układu krążenia (zawały, udary, choroba wieńcowa serca) i choroby układu oddechowego (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc). 

Rzucenie palenia może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na 15 różnych nowotworów! Badania dowodzą, że zaprzestanie palenia w każdym wieku, przynosi korzyści zdrowotne. Jeśli to nastąpi przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejsza się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy