Reklama

Rzeszów stanie się neutralnie klimatyczny do 2050 roku. Miasto inwestuje w fotowoltaikę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała /UM Rzeszów

Rzeszów stanie się neutralnie klimatyczny do 2050 roku. Miasto inwestuje w fotowoltaikę - Zdjęcie główne

Rzeszów został m.in. zakwalifikowany do „Misji 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 r. | foto Grzegorz Bukała /UM Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Projekt znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta. Rzeszów został m.in. zakwalifikowany do „Misji 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 r.” 112 europejskich miast dążyć będzie do systemowej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Rzeszów znalazł się w gronie takich miast jak Paryż, Monachium, Dublin czy Lizbona.

Radni na najbliższej sesji Rady Miasta omawiać będą pozycję Rzeszowa jako jednego z liderów zmian klimatycznych i innowacyjności w Polsce i Europie. Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.

Miasto Rzeszów dostanie pieniądze na projekty związane z ochroną klimatu. W Brukseli oficjalnie rozpoczął się projekt „100 miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych do 2030 roku”. Sporo w ostatnim czasie inwestowane jest w instalacje fotowoltaiczne. Te instalowane są na miejskich budynkach. 

- Aktualnie na budynkach podległych miastu działa już 78 instalacji. Ich łączna moc to 1350 kilowatów. Instalacje funkcjonują głównie na budynkach szkół, przedszkoli, domach pomocy społecznej, domach kultury i obiektach rekreacyjnych. Tam, gdzie są zamontowane, energia elektryczna wyprodukowana z promieni słonecznych zabezpiecza około 1/3 zapotrzebowania. Instalacje na DPS-ach mają po około 40 kilowatów mocy, natomiast największa została właśnie zbudowana na nowej pływalni przy ulicy Matuszczaka. Jej moc to 50 kilowatów. 

- mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Aktualnie na budynkach podległych miastu działa już 78 instalacji. Ich łączna moc to 1350 kilowatów. Instalacje funkcjonują głównie na budynkach szkół, przedszkoli, domach pomocy społecznej, domach kultury i obiektach rekreacyjnych. W fotowoltaikę inwestują także miejskie spółki:  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej czy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. W Rzeszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji - ROSiR  funkcjonują natomiast instalacje solarne, które wspomagają podgrzewanie wody użytkowej na pływalniach. 

Warszawa, Kraków, Wrocław Łódź i Rzeszów to polskie miasta, które znalazły się na liście ponad stu europejskich miast uczestniczących w Misji programu „Horyzont Europa”, zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy