reklama

Rzeszów obok Warszawy ma najgorsze powietrze w kraju. Ile dzisiaj wynoszą wskaźniki jakości powietrza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Rzeszów obok Warszawy ma najgorsze powietrze w kraju. Ile dzisiaj wynoszą wskaźniki jakości powietrza? - Zdjęcie główne

foto gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy w Rzeszowie naprawdę oddycha się prawie najgorzej? Portal Business Insider opublikował zestawienie najlepszych miast do życia w Polsce. Bez względem jakości powietrza, Rzeszów zajął przedostatniej miejsce, ustępując jedynie Warszawie. Lepiej oddycha się w Krakowie, Gdańsku czy w Katowicach...
reklama

Najlepsze powietrze w Polsce według przeprowadzonych analiz m.in. Głównego Urzędu Statystycznego, jest w Opolu. W Rzeszowie dzisiaj, 10 sierpnia, skażenie PM2.5 wynosi 20% normy, a PM10: 20% normy. W Warszawie dla porównania wskaźniki pokazują dzisiaj PM2.5 18.61 ug/m374%, PM10 28.03 ug/m3. Opole, które jakość powietrza ma najlepszą, ma powietrze na poziomie: PM 2,5 4.25 ug/m3, PM10 7.22 ug/m3.

Jakość powietrza w Rzeszowie możemy sprawdzić na oficjalnej stronie Urzędu Miasta. Pod tym adresem: LINK. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował raport dotyczący jakości powietrza w województwie podkarpackim za rok 2022. 

- Poprawa jakości powietrza w roku 2022 jest wypadkową działań na rzecz ochrony powietrza oraz korzystnych warunków meteorologicznych, skutkujących m.in. zmniejszoną emisją zanieczyszczeń z ogrzewania domów i mieszkań w okresie jesienno-zimowym. Główną przyczyną przekroczeń poziomu docelowego benzo(a)pirenu zawartego w pyle zawieszonym PM10 była emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków.

- informuje GIOŚ. 

Jak jednak dowiedzieliśmy się z najnowszych raportów, wcale nie jest dobrze jeśli chodzi o oddychanie w stolicy Podkarpacia. W roku 2022 na całym obszarze województwa podkarpackiego dotrzymane zostały poziomy dopuszczalne dla pyłu zawieszonego PM10 oraz dla pyłu zawieszonego PM2,5, które w latach wcześniejszych były przekraczane, ale jednak Rzeszów zajmuje przedostatnie miejsce pod względem jakości powietrza w Polsce. Gorzej jest jedynie w Warszawie. 

- Wraz z upływem czasu chcemy zagęszczać sieć czujników, aby dane były jeszcze bardziej precyzyjne. Dzięki temu będzie można precyzyjniej określać najbardziej problematyczne miejsca oraz skutecznie namierzać źródła nadmiernej emisji szkodliwych pyłów. Mając takie pomiary, można na przykład precyzyjnie zaplanować kontrolny nalot dronów.

– tłumaczył w ubiegłym roku prezydent Konrad Fijołek.

W tym miejscu (link) znajdziemy cały raport dotyczący powietrza za rok 2022. 

W 2022 roku w ramach systemu PMŚ na terenie województwa podkarpackiego funkcjonowało ogółem 17 stacji pomiarowych. Pomiary realizowane były przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – monitoring w wojewódzkiej sieci stacji i punktów pomiarowych, w ramach ogólnopolskiego systemu monitoringu powietrza.

W Rzeszowie wartości średnioroczne pyłu zawieszonego PM2,5 zawierały się w przedziale  13-20 g/m3 (65-100% normy). Najwyższe stężenie średnioroczne pyłu zawieszonego PM2,5, na poziomie wartości dopuszczalnej fazy II, wystąpiło na obszarze Śródmieścia. Średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 na stacjach pomiarowych wyniosło: Rzeszów-Nowe Miasto-15 g/m3 (75% normy rocznej fazy II), Rzeszów ul. Piłsudskiego20 g/m3 (100% normy rocznej fazy II).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama