Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 24 czerwca, radny Mateusz Szpyrka poruszył temat miejsc w rzeszowskich żłobkach. Szpyrka zapytał, ile pozostało miejsc w placówkach, a w odpowiedzi usłyszał, że aktualnie jedynie 97.
W tym roku, we wszystkich żłobkach, wchodzących w skład Miejskiego Zespołu Żłobków było 839 miejsc.
Gdzie jeszcze są miejsca?
Już tylko w 8 żłobkach w Rzeszowie są wolne miejsca dla waszych pociech. Najwięcej wolnych miejsc, bo aż 24 jest żłobku nr 3 „Krzyś” przy ulic Rataja 6A.Najmniej zaś jest w żłobku nr 1 „Wesoły Miś”, gdzie zostało już tylko 7 miejsc.
Poniżej prezentujemy pozostałe placówki z wolnymi miejscami:
- Żłobek nr 4 „Sasanka”, ul. Architektów 4/U6 – 14 wolnych miejsc
- Żłobek nr 5 „Karolinka”, ul. Wołyńska 4 – 9 wolnych miejsc
- Żłobek nr 6 „Kotek Psotek”, ul. Iwonicka 52 – 22 wolnych miejsc
- Żłobek nr 8 „Kajtek”, ul. Kazimierza Pułaskiego 3B – 9 wolnych miejsc
- Żłobek nr 9 „Puchatek”, ul. Podwisłocze 20B – 8 wolnych miejsc
- Żłobek nr 10 „Rumcajs”, ul. Stefana Starzyńskiego 19 – 8 wolnych miejsc
Wzrost opłaty za pobyt dziecka w żłobku
Od 1 lipca wzrośnie nasza płaca minimalna do 4300 brutto. W związku z tym ceny jedzenia, paliwa, ale również opłata za żłobek pójdą w górę. Od 1 lipca za pobyt dziecka w żłobku zapłacimy 559 złoty za jeden miesiąc. Obecnie opłata ta wynosiła 551 złoty.
Wszystko drożeje. Mam dwójkę dzieci w wieku 2 i 3 lata, które chodzą do różnych żłobków. Ponad 1000 złotych w takim razie idzie miesięcznie na opłaty żłobków. Trzeba pamiętać, że płacę jeszcze za wyżywienia dziecka w placówce w wysokości 9 złotych dziennie. Koszty są jakie są, ale co mam zrobić
- przekazuje nam Pani Dagmara.
Okazuje się więc, że do tych 551 złotych trzeba doliczyć jeszcze około 200 złotych za wyżywienie naszego dziecka w skali całego miesiąca. Żłobki jednak idą na rękę rodzicom i zachęcają do tego, że jak ktoś ma więcej dzieci niż jedno, aby zapisać ich do jednej placówki. W takim przypadku miesięczna opłata na drugie dziecko zostanie obniżona o 50%, natomiast pozostałe dzieci są zwolnione ze stałej opłaty.
Pracuję od 8 do 16, więc żłobek jest mi niezbędny. Myślałem jakiś czas temu nad nianią do dzieci, lecz ceny są kosmiczne i zostanę dalej przy żłobkach
- mówi pan Marcin.
Bitwa o miejsce
Miejsca w publicznych rzeszowskich żłobkach jak widać są na wagę złota. Rodzice często działają zawczasu i zapisują swoje dzieci nawet z rocznym wyprzedzeniem!
2 lata temu jak szukałam miejsca to działam dokładnie z 9- miesięcznym wyprzedzeniem, bo wiem jak co roku to wygląda. Miejsc w publicznych żłobkach jest o wiele za mało w stosunku do dzieci w Rzeszowie. Jak tam nie ma miejsc, rodzice są zmuszeni do wybrania prywatnego żłobka, który jest o wiele droższy
- przekazuje nam pani Monika.
Niestety jest to bardzo smutna rzeczywistość. Sprawdziliśmy ceny w prywatnych żłobkach i są one naprawdę kosmiczne.
Ceny wahają się od 1000 złotych do nawet 1400 złotych miesięcznie. Należy doliczyć jeszcze oczywiście opłatę żywieniową, która w takich placówkach średnio wynosi 15 złotych za jeden dzień.
Za prywatny żłobek płacę 1250 złotych miesięcznie, plus około 280 złotych za wyżywienie na cały miesiąc
- mówi pan Daniel.
Jeżeli podliczymy to wszystko, to w skali roku, pobyt jednego dziecka z wyżywieniem wyniesie około 15 tyś. złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.