reklama
reklama

Rak to nie przelewki – skorzystaj z darmowych badań w szpitalu! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Maciej Prokop

Rak to nie przelewki – skorzystaj z darmowych badań w szpitalu! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Bezpłatne badania w uniwersyteckim szpitalu w Rzeszowie | foto Maciej Prokop

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW trosce o zdrowie mężczyzn, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie w ramach akcji profilaktycznej oferował dziś, 30 listopada bezpłatne badania i konsultacje dotyczące wczesnej diagnostyki raka gruczołu krokowego. To nie tylko szansa na sprawdzenie stanu zdrowia, ale także gest solidarności z osobami borykającymi się z chorobami nowotworowymi. Dodatkowo, w ramach kampanii, ściana Podkarpackiego Centrum Onkologii została podświetlona na niebiesko, symbolizując wsparcie dla chorych na raka gruczołu krokowego i raka jąder
reklama

 30 listopada, w godzinach od 09:00 do 13:00, w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie odbywały się bezpłatne konsultacje i badania diagnostyczne dotyczące raka gruczołu krokowego. Lekarze urolodzy przeprowadzili analizę wyników badań dostarczonych przez pacjentów, a także wykonali badanie fizykalne. W razie potrzeby, na podstawie wyników konsultacji, zlecono dodatkowe badania laboratoryjne i obrazowe. Udział w konsultacjach oraz badaniach nie wymagał wcześniejszej rejestracji.

Badajmy się!

Prostata, to niewielki narząd, który ma rozmiar kasztana i znajduje się poniżej pęcherza moczowego, otaczając cewkę moczową. Przerost tego gruczołu prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak uczucie parcia na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, osłabienie strumienia moczu oraz zaburzenia erekcji. Łagodne powiększenie prostaty jest jednym z najczęściej występujących schorzeń wśród mężczyzn w starszym wieku. Bardziej groźnym problemem jest nowotwór gruczołu krokowego, który często rozwija się bezobjawowo, nawet w zaawansowanej fazie. Dopiero pojawienie się niepokojących objawów, takich jak krew w moczu lub nasieniu, bóle w okolicy krocza czy trudności w oddawaniu moczu, skłania mężczyzn do szukania pomocy medycznej. Warto wiedzieć, że rak prostaty może występować niezależnie od łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Z tego względu mężczyźni cierpiący na łagodny rozrost tego gruczołu powinni regularnie kontrolować stan zdrowia, ponieważ nie istnieją leki, które zapobiegłyby rozwojowi nowotworu prostaty.

reklama

Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce.  Aż 10% panów po 50 r.ż. jest zagrożonych rozwojem tej choroby, a z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. W ubiegłym roku, w Polsce było ponad 19 tysięcy rozpoznań, co stawia tę chorobę na pierwszym miejscu wśród chorób nowotworowych mężczyzn

- informuje dr n. med. Szczepan Pabiś, specjalista urolog, p.o. kierownika Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo