reklama
reklama

Radni głosowali za zagospodarowaniem terenu Pomnika Czynu Rewolucyjnego. PiS przeciwko, reszta za

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Maciej Prokop

Radni głosowali za zagospodarowaniem terenu Pomnika Czynu Rewolucyjnego. PiS przeciwko, reszta za - Zdjęcie główne

Radni podczas wtorkowej sesji. | foto Maciej Prokop

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPomnik Czynu Rewolucyjnego wraz z terenem, na którym leży, nadal nie należy do miasta. W porządku obrad sesji wtorkowej sesji, znalazła się uchwała o przystąpieniu do planu zagospodarowania w rejonie ronda Romana Dmowskiego. Co postanowili radni?
reklama

 W sierpniu zapadła decyzja o wpisaniu pomnika do rejestru zabytków. Radni dyskutowali we wtorek na temat przystąpieniu do planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się najpopularniejsza rzeszowska rzeźba. Taki plan miałby pomóc miastu wywłaszczyć teren, na którym leży pomnik. 

Radni od początku sesji mieli problemy z systemem, Andrzej Dec stwierdził, że systemy padły ofiarą cyberataku. Głosowanie, także nad uchwałą o zagospodarowaniu, odbywało się w formie ustnej. Radni najpierw przegłosowali możliwość zabierania stanowiska w sprawie uchwały ograniczając się do klubów. Ten proces miał przyśpieszyć głosowanie.

- Pomnik Czynu Rewolucyjnego to najbardziej znana wizytówka Rzeszowa. Chwalimy się nią na wielu widokówkach i wielu aspektach promocyjnych. Proszę zwrócić uwagę na to, jak wygląda. Ja się cieszę, że dzisiaj jest właściciel w osobie pana Maruszaka, który mimo wszystko nie przyjął wezwania od straży miejskiej do posprzątania tego terenu. Pan, jako właściciel (zwrócił się radny do p.Maruszaka) powinien posprzątać ten teren, bo my, jako mieszkańcy, się go wstydzimy. 

- mówił podczas sesji radny Witold Walawender.

Radny Walawender starł się z właścicielem terenu, czyli panem Maruszakiem. Andrzej Dec zaznaczył, żeby na sali zapanował spokój, bo inaczej będzie zmuszony wezwać straż miejską. 

- Pomnik jest w tamtym miejscu już od 50 lat. Według naszego przekonania stracił on pierwotną symbolikę oraz wymowę, o czym świadczą badania. 90% mieszkańców nie zna genezy tego pomnika i nie wie, czemu on został poświęcony. Klub Razem dla Rzeszowa chce, żeby pomnik pozostał, jako świadectwo żywej historii. Uważamy, że należy zmienić wymowę tego pomnika i ukierunkować się na pamięć o ofiarach reżimu. Należy zastąpić płyty gloryfikujące zapisami dokonania poprzedniej epoki, płytami prawdziwych bohaterów, walczących o demokratyczną i wolną Polskę. Historii nie da się wymazać, naszym obowiązkiem jest uświadamianie o tym, co było trudne, co było złe i pokazywać im prawdziwych patriotów.

- uważa w imieniu klubu Razem dla Rzeszowa radna Elżbieta Niedzielska.

- Często wmawia się rzeszowianom, że ten pomnik nie ma żadnej wymowy. Ten pomnik ma wymowę. Ja zadaję pytanie, na jakich wartościach chcemy wychowywać młode pokolenie. Na pewno na prawdziwe i ku przestrodze. Ciesze się, że rzeszowskie szkoły mają wspaniałych patronów. Kiedyś oprawcom stawiano pomniki, armię krajową zwalczano. Rzeszowski pomnik ciągle nosi tę samą nazwę. Uchwalenie planu dzisiaj powinno być przełożono. Uniemożliwia on rozpoczęty proces dekomunizacji. Plan ten ograniczy działania, które by pozwoliłby działać wojewodzie, czy wydać opinię IPN. Ten pomnik powinien podlegać dekomunizacji. Obowiązuje ustawa z 2016 roku. Należy poszanować również prawo własności, które po raz drugi może być złamane. Jako klub PiS chętnie uchwalimy plan na tym terenie, ale dopiero po dekomunizacji. Będziemy głosować przeciwko tej uchwale.

- zaznaczyła Krystyna Wróblewska w imienia klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

 Głosami radnych, rada przyjęła uchwałę o zagospodarowaniu terenu. 

Głosowanie nad uchwałą. Sesja Rady Miasta Rzeszowa. screen YouTube.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama