Reklama

Prywatny wizyta dentystyczna w Rzeszowie - na jaki wydatek musimy się przygotować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Prywatny wizyta dentystyczna w Rzeszowie - na jaki wydatek musimy się przygotować? - Zdjęcie główne

Ile kosztuje prywatna wizyta dentystyczna w Rzeszowie? | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za co zapłacimy najwięcej? Ile kosztuje prywatna wizyta dentystyczna? Na jaki koszt musimy się przygotować, gdy chcemy usunąć zęba lub wstawić plombę? Sprawdzamy ceny przypadające na końcówkę 2022 roku

W 2022 roku koszty świadczeń na stomatologię w Polsce wyniosły 1 mln 759 tys. 783,09 zł. Jak informuje nas Andrzej Troszyński, p.o. rzecznika prasowego NFZ, zgodnie z  planem finansowym funduszu na 2023 rok, kwota ta ma się zwiększyć do 2 mln. 697 tys. 90 zł. To w skali kraju nadal bardzo mało. Nie dziwi więc fakt, że chętnych do leczenia naszych zębów "na NFZ" jest niewielu. 

Dentyści informują, że za wyrwanie zęba otrzymują zaledwie 22,60 zł, za leczenie kanałowe 84,70 zł, a plombę 50 zł. W gabinecie prywatnym za pierwszą usługę zapłacimy ok. 150 złotych, za drugą ok. 300 zł, a plombę co najmniej 100 złotych. Te różnice powodują, że w niektórych regionach na świadczenia w ramach funduszy nie decydują się żadni stomatolodzy.

Wiele osób korzysta z prywatnych gabinetów, co wiąże się z szybszym terminem wizyty i z pewnością fachowo wykonanej usługi. Przed umówieniem wizyty u danego specjalisty korzystamy często z serwisów typu ZnanyLekarz, gdzie inni pacjenci wyrażają opinie o danym stomatologu bądź klinice. 

Rzeszów. Ile zapłacimy za prywatną wizytę?

Wizyta w prywatnym gabinecie dentystycznym może nas kosztować na dzień dobry 150 złotych. Tyle kosztuje np. porada lekarska/badanie lekarskie/recepta z poradą. Lakowanie 150 zł, scaling co najmniej 230 zł, usunięcie zęba – 400 zł, a leczenie kanałowe – od 1 tys. zł wzwyż. W gabinetach dentystycznych jest coraz drożej, co nikogo nie powinno dziwić. 

Za leczenie kanałowe zęba jednokanałowego pod mikroskopem zapłacimy ok. 400 złotych, dwukanałowego 700 złotych, a trzykanałowego 1000 złotych, lub więcej. Oczywiście ceny te mogą się różnić w zależności od miejsca, które wybierzemy. 

Ceny ekstrakcji zębów są uzależnione w dużej mierze od indywidualnych cenników gabinetów stomatologicznych i zwykle mieszczą się w granicach od 250 – 300 zł odpowiednio za ekstrakcję zęba jedno- i wielokorzeniowego. Jeśli dodatkowo konieczne jest dłutowanie korzenia zęba, zabieg kosztuje w granicach 350 zł.

Dlaczego tak często wybieramy prywatne wizyty, zamiast korzystać z darmowych? Usługi finansowane w ramach NFZ stanowią dość wąski katalog i jest on niewystarczający dla wielu osób. Zdaniem niektórych pacjentów darmowe plomby są zwyczajnie gorszej jakości.

Dentysta na NFZ

Fakty są takie, że Narodowy Fundusz Zdrowia, nie płaci za wszystkie usługi dentystyczne. Od wielu lat funkcjonuje wykaz mówiący o tym, które świadczenia mamy zagwarantowane za darmo. Warto go znać, by wiedzieć, co no możemy liczyć. 

W ramach świadczeń gwarantowanych pacjentom ubezpieczonym w NFZ przysługują:

 • badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku
 • kontrolne badania lekarskie - 3 razy w roku
 • zdjęcia rentgenowskie wewnątrz ustne
 • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
 • usunięcie kamienia nazębnego
 • usunięcie zęba jedno i wielokorzeniowego.
Dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 r.ż. przysługują ponadto:

 • Zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych raz do ukończenia 8 roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych raz do ukończenia 14 roku życia.
 • Lakierowanie wszystkich zębów stałych nie częściej niż 1 raz na kwartał
 • Impregnacja zębiny zębów mlecznych
 • Kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych
 • Leczenie chorób przyzębia
 • Leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi do ukończenia 12 r.ż.
 

W ramach świadczeń gwarantowanych można uzyskać profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dedykowane dzieciom i młodzieży od 6. miesiąca życia do 19. roku życia. Musimy również wiedzieć, że korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ, nie ma możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie możemy więc dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzimy się na jego standard. A jeżeli zdecydujemy się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musimy za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy