Reklama

Projekt CONNECT-POL realizowany jest w 15 ośrodkach leczniczych w całej Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: USK w Rzeszowie

Projekt CONNECT-POL realizowany jest w 15 ośrodkach leczniczych w całej Polsce - Zdjęcie główne

USK w Rzeszowie został koordynatorem projektu CONNECT-POL | foto USK w Rzeszowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości USK w Rzeszowie został koordynatorem projektu pod tytułem "Choroby i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowe u pacjentów z najczęstszymi nowotworami w Polsce" (CONNECT-POL). Realizowany jest w 15 ośrodkach leczniczych w całej Polsce i dotyczy pacjentów onkologicznych z problemami kardiologicznymi.

Projekt (rejestr) został stworzony, ponieważ w całym kraju brakuje danych dotyczących liczby pacjentów jednocześnie obciążonych chorobą kardiologiczną i onkologiczną. W związku z tym Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowało nowe wytyczne, iż te grupe należy objąć szczególną opieką kardiologiczną.

Celem zaprojektowanego rejestru jest pozyskanie szerokiego zakresu danych na temat występowania czynników ryzyka sercowo-naczyniowych oraz chorób układu krążenia w reprezentatywnej populacji polskich pacjentów z najczęstszymi nowotworami złośliwymi (rak piersi, płuca, jelita grubego i prostaty). Dzięki temu możliwa będzie ocena skali problemów kardioonkologicznych w Polsce i opracowanie modelu opieki kardioonkologicznej w naszym kraju

-tłumaczy dr hab. n. med. Katarzyna Styczkiewicz, profesor Uniwersytetu
Rzeszowskiego, inicjatorka rejestru.

Czym właściwie jest ten rejestr?

Rejestr CONNECT-POL będzie prowadzony między innymi w ośrodkach badawczych w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Olsztynie i Kielcach. Powstanie we współpracy z krajowymi ekspertami w zakresie kardioonkologii. Prowadzone badanie przyczyni się do stworzenia sieci współpracujących ze sobą ośrodków mających na celu jak najlepsze kompleksowe leczenie pacjentów onkologicznych z obciążeniami kardiologicznymi. Czas trwania rejestru przewidziany jest na okres 12 miesięcy.

Jak prowadzone będą badania?

Badanie prowadzone są pod auspicjami i dzięki wsparciu Platformy Naukowej PTK, która została została uruchomiona 1 stycznia 2021 roku i ma na celu ułatwienie realizacji badań obserwacyjnych (rejestrów) przez badaczy wskazanych przez struktury i jednostki organizacyjne PTK, a w szczególności przez Sekcje i Asocjacje oraz Oddziały PTK.W ramach Platformy Naukowej, Zarząd Główny PTK udziela wsparcia w prowadzeniu,wieloośrodkowych badań obserwacyjnych, których wyniki mogą być przydatne i pomocne w aspekcie medycznym, naukowym oraz organizacyjnym systemu opieki zdrowotnej.

Choroby kardiologiczne i nowotwory mają ze sobą coś wspólnego?

Choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory dzielą wiele wspólnych czynników ryzyka, takich jak: starszy wiek, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia,
nieprawidłowa dieta, otyłość oraz ekspozycja na zanieczyszczenia środowiskowe. Kluczowe przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego wywołującego toksyczny wpływ na układ krążenia jest zidentyfikowanie czynników ryzyka i uprzednio występujących chorób układu sercowo-naczyniowego, aby można było wdrożyć ich leczenie, ale również określić właściwy plan prewencji i nadzoru gdyż leczenie onkologiczne często pogarsza przebieg chorób układu krążenia, co w konsekwencji negatywnie wpływa na rokowanie pacjentów.

Kardioonkologia to relatywnie nowa gałąź medycyny, która zajmująca się chorobami układu sercowo-naczyniowego u pacjentów wymagających specjalistycznej opieki i indywidualnego leczenia onkologicznego. Choroby serca oraz choroby nowotworowe często współistnieją razem, stąd w wielu wypadkach konieczne jest zastosowanie jednoczesnego leczenia kardiologicznego oraz terapii przeciwnowotworowej. Dlatego też badania koordynowane w Rzeszowie, pozwolą dostarczyć cennych danych i będą miały wpływ na proces opieki pacjentów kardioonkologicznych

- mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor USK
w Rzeszowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy