Reklama

Program usuwania azbestu pochłonął już około pół miliona złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Program usuwania azbestu pochłonął już około pół miliona złotych - Zdjęcie główne

Od 17 do 31 marca w Rzeszowie można ubiegać się o dotacje na usuwanie azbestu | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 17 do 31 marca mieszkańcy miasta będą mogli ubiegać się o dotacje. Związana jest ona z usuwaniem wyrobów, które zawierają w sobie azbest.

Azbest według przeprowadzonych badań jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Jego drobne kawałeczki mogą także powodować pylicę azbestową, która jest bardzo niebezpieczne dla dróg oddechowych. 

Od 17 do 31 marca rzeszowianie będą mogli złożyć wnioski o dotację na usuwanie wyrobów zawierających azbest

- mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta.

Zakazany od 1998 roku

W latach 70 XX wieku był jednym z głównych elementów pokryć dachowych. Produkcję wyrobów azbestowych zakazano w Polsce w 1998 r. W 2002 r. ówczesny rząd przyjął program na mocy którego azbest ma być usunięty do 2032 roku. Jednak osiągnięcie zamierzonego celu zdaje się być niemożliwe, ze względu na niski procent usuniętego azbestu.

Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest jest w Rzeszowie realizowany od 2011roku. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Każdego roku w trakcie naboru wpływa średnio ok. 70 wniosków. W latach 2011 – 2022 usunięto ponad 2,6 tys. ton wyrobów azbestowych. Koszty poniesione na realizację tego zadania w latach 2011-2022 wyniosły 1,325 mln zł. Na tę kwotę złożyły się środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz z budżetu miasta Rzeszowa. Od 2011 roku miasto Rzeszów na program usuwania azbestu wydało blisko 475 tys. zł.

Dotacją objęte będą koszty związane z demontażem wyrobów zawierających azbest, przygotowaniem do transportu, transportem oraz unieszkodliwieniem odpadów na składowisku.

Jak i gdzie można złożyć wniosek?

Formularz wniosku o dotację jest dostępny w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa oraz w punktach informacyjnych urzędu miasta. Ponadto formularz wniosku można pobrać ze strony internetowej: www.erzeszow.pl. Wnioski należy składać w Wydziale Klimatu i Środowiska, ul. Rynek 7, pok. nr 4 w godzinach pracy urzędu. Wszelkie informacje związane z naborem wniosków można uzyskać pod nr tel. 17/875-41 83 oraz 17/875-41-86.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy