PKS w Rzeszowie 18 lutego 2025 roku ogłosił postępowanie przetargowe na zakup nowych autobusów wodorowych. Spółka chce powiększyć flotę o 6 sztuk takich pojazdów. Rzeszów jest w gronie kilku miast, które postawiły na wodorowe autobusy jako jedni z pierwszych w kraju.
Zeroemisyjne autobusy wodorowe
Autobusy wodorowe nie emitują spalin. Ich jedynym „produktem ubocznym” jest para wodna. Dzięki temu nie przyczyniają się do smogu. W przeciwieństwie do autobusów elektrycznych, które wymagają długiego ładowania (nawet kilka godzin), autobusy wodorowe można zatankować w ciągu 5-10 minut, podobnie jak pojazdy spalinowe. Na jednym tankowaniu autobus wodorowy może przejechać około 350-500 km, co czyni go bardziej uniwersalnym niż pojazdy bateryjne, które mają krótszy zasięg i wymagają częstszego ładowania.Napęd wodorowy jest niemal bezgłośny, co poprawia komfort jazdy pasażerów i zmniejsza hałas w miastach. Autobusy elektryczne mogą tracić nawet 30-40% zasięgu w niskich temperaturach. Wodór jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne, co sprawia, że autobusy wodorowe sprawdzają się nawet w surowym klimacie.
Autobusy wodorowe to rozwiązanie dla miast szukających ekologicznych i wydajnych środków transportu. Mają zalety zarówno pojazdów spalinowych (długi zasięg, szybkie atankowanie), jak i elektrycznych (zeroemisyjność, cicha praca).
Autobusy wodorowe w Polsce - kto już je wprowadził?
W 2023 roku na ulice Rybnika wyjechały pierwsze autobusy wodorowe. We wrześniu otwarto tam drugą w Polsce stację tankowania wodoru. Autobus wodorowy, tak jak autobus elektryczny, porusza się z jednostajną prędkością i nie ma w nim skrzyni biegów. Dlatego kierowcy, którzy przesiądą się do takiego sprzętu, będą mogli poczuć nowe doznania za kółkiem.Wodorowe autobusy planują także w Chełmie. 26 autobusów wodorowych marki NesoBus ma wyjechać na ulice miasta w październiku 2025 roku. MKS w Koninie jest kolejnym miastem, gdzie w obecnym roku pojawią się autobusy wodorowe. W 2024 roku miasto ogłosiło przetarg na dostawę dziesięciu nowych autobusów wodorowych, z planowanymi dostawami do końca 2025 roku. W pierwszym kwartale 2025 roku na ulicach Wałbrzycha również pojawią się te pojazdy.
Autobusy wodorowe już jakiś czas jeżdżą po Polsce. Poznań, Świdnik, Gdańsk - to miasta, które w swojej flocie mają już takie pojazdy.
Rzeszów nie pozostaje z tyłu
Miasto otrzymało prawie 70 mln zł z KPO na zakup 20 zeroemisyjnych autobusów wodorowych.
- Nasze miasto ma jedną z największych w Polsce flot autobusów niskoemisyjnych. Mam na myśli autobusy gazowe oraz coraz większą reprezentację autobusów elektrycznych. Teraz, po raz pierwszy w historii, sięgniemy po autobusy wodorowe, zeroemisyjne
- mówił Konrad Fijołek podczas konferencji w październiku ub. roku.
Pierwsze autobusy mają pojawić się już wkrótce, na przestrzeni najbliższych miesięcy. ZTM prowadził swój przetarg, ale PKS Rzeszów także wzbogaci swoją flotę o wodór. 18 lutego ruszyło postępowanie przetargowe na zakup 6 sztuk takich autobusów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.