reklama
reklama

Obchody 104 rocznicy śmierci płk. Lisa-Kuli na Placu Farnym w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZa nami pierwszy z dwóch dni obchodów 104 rocznicy śmierci pułkownika Leopolda Lisa Kuli. Udział w nich wzięli przedstawiciele rządu, władz województwa i miasta, a także służby mundurowe, duchowieństwo, młodzi żołnierze i mieszkańcy Rzeszowa.
reklama

W uroczystościach udział wzięła Elżbieta Witek Marszałek Sejmu RP, Andrzej Szlachta poseł na Sejm RP , Konrad Fijołek prezydent Rzeszowa, wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz radny Bogdan Romaniuk. 

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Wojciecha i św. Stanisława przy Placu Farnym. W trakcie mszy ślubowanie złożyły Orlęta ZS. Następnie uroczystość przeniosła się pod pomnik pułkownia Lisa Kuli. Na Placu Farnym rozbrzmiał hymn państwowy, a na maszt wciągnięto polską flagę. 

- Pułkownik Lis-Kula wiedział, że naród, który zna swoją historię i korzenie, jest wierny tradycji, przeszłości i ogromnej ilości przelanej krwi za wolną Polskę. 123 lata nie było nas na mapie Europy, wszyscy myśleli, że Polski nie ma, ale Polska była zawsze, przechowywana w sercach Polaków. Pułkownik Lis-Kula należał do pokolenia, które wywalczyło o wolność Polski.

- mówiła marszałek Elżbieta Witek.

Po przemówieniach odczytano Apel Pamięci oddano Salwę Honorową, a uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod ponikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defiladą. 

Pułkownik Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa, w wieku 16 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim „Lis”. Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą. Ostatnia akcja pod jego dowództwem miała miejsce 6 marca 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Leopold „Lis” Kula został ciężko ranny. Zmarł 7 marca w wieku 23 lat z powodu upływu krwi. 

Ciało bohatera przewieziono do Warszawy. Centralne uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Wojska Polskiego na placu Saskim w Warszawie. Na szarfach wieńca od Naczelnika Państwa widniał napis „Mojemu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski”. Następnie przez Kraków przywieziono trumnę do Rzeszowa, gdzie spoczęła na cmentarzu Pobitno. Leopold Lis-Kula już za życia był legendą. Odważnym żołnierzem i zdolnym dowódcą. 

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości w naszej galerii zdjęć.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama