Reklama

Obchody 104 rocznicy śmierci płk. Lisa-Kuli 6 i 7 marca w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Głogów Małopolski

Obchody 104 rocznicy śmierci płk. Lisa-Kuli 6 i 7 marca w Rzeszowie - Zdjęcie główne

6 marca rozpoczną się obchody 104. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. | foto Gmina Głogów Małopolski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek, 6 marca rozpoczną się obchody 104. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Podczas uroczystości przyrzeczenie złożą „Orlęta” oraz młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk L. Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 roku w Kosinie pod Łańcutem. Jako zaledwie 16-latek, w październiku 1912 roku wstąpił do Związku Strzeleckiego. Gdy miał 17 lat już widziano w nim w przyszłości najzdolniejszego oficera Legionów. Wykształcenie zdobywał w Rzeszowie, dokąd przeniósł się z rodziną, gdy osiągnął wiek szkolny.

- Lis-Kula wsławił się talentem dowódczym m.in. pod Kostiuchnówką, gdy w krytycznym momencie rosyjskiego natarcia - według relacji uczestnika bitwy Wacława Lipińskiego -  "rozpłomieniony w ogniu, był w swoim żywiole, porywał wszystkich, działał jak grom szybko. Po pół godzinie... nasza flanka i tyły były wolne. Przeciwnik zdziesiątkowany cofał się na Kostiuchnówkę".

- wspomina Waldemar Kowalski z portalu dzieje.pl.

W nocy z 6 na 7 marca 1919 roku, gdy wciąż młody, ale jakże już doświadczony oficer, dał rozkaz do ataku na Torczyn, silnie broniony przez nieprzyjaciela. Polacy odnieśli spore sukcesy. Miasteczko udało się zająć, ale okupiono to największą stratą. Rana w pachwinę, jaką otrzymał major "Lis", okazała się śmiertelna. 7 marca nad ranem, mimo pomocy lekarskiej, zmarł.

Pierwszy dzień obchodów - 6 marca

Podczas uroczystości pierwszego dnia o godzinie 12:00 odbędzie się msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby, w trakcie której nastąpi przyrzeczenie „Orląt” ZS w kościele Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w Rzeszowie. Następnie na Placu Farnym o godzinie 13:15 odbędą się uroczystości przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu Farnym.

Odśpiewany zostanie hymn państwowy i podniesiona zostanie flaga na maszt. Odbędzie się również przyrzeczenie strzeleckie dziewcząt i chłopców z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego. Po nim nastąpi apel pamięci oraz salwa honorowa. Złożone zostaną kwiaty i wieńców pod pomnikiem. Pokaz sprawności młodzieży strzeleckiej oraz defilada pododdziałów zwieńczy pierwszy dzień obchodów.

W uroczystościach weźmie udział marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Drugi dzień obchodów - 7 marca

We wtorek na cmentarzu Pobitno o godzinie 17:00 nastąpi złożenie kwiatów i zniczy przy grobie płk Leopolda Lisa-Kuli. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy