Reklama

Nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie. Prezydent podpisał umowę na jego budowę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie. Prezydent podpisał umowę na jego budowę - Zdjęcie główne

Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa przemawiająca na konferencji prasowej dotyczącej budowy nowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy Sucharskiego w Rzeszowie | foto Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obiekt będzie kosztował ponad 7,3 mln zł. Jesienią przyszłego roku skorzystają z niego pierwsi podopieczni. - Konsekwentnie realizujemy politykę czynienia Rzeszowa miastem przyjaznym i sprzyjającym osobom z niepełnosprawnościami i seniorom - mówił Konrad Fijołek, prezydent miasta Rzeszowa.

COM zostanie wybudowane w rejonie ulicy Sucharskiego, obok Domu Pomocy Społecznej. Będzie to budynek jednokondygnacyjny, z możliwością dobudowy drugiego piętra w przyszłości. W części mieszkalnej zaprojektowano cztery pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych oraz pokoje dla personelu. W części dziennej znajdą się pokoje zajęć, hol jadalniany, kuchnia z zapleczem, szatnia i toalety. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Obok powstanie duży ogród sensoryczny pełniący funkcję terapeutyczną i rehabilitacyjną. Jak tłumaczy Irena Marszałek - Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, będzie to pierwsza placówka takiego typu w Rzeszowie, w której świadczone będą usługi zarówno w formie dziennej, jak i całodobowej.

- Konsekwentnie realizujemy politykę czynienia Rzeszowa miastem przyjaznym i sprzyjającym osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Niedawno otwieraliśmy przy ul. Litewskiej Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka, regularnie likwidujemy wskazywane przez mieszkańców bariery architektoniczne, a dzisiaj podpisujemy umowę na następne zadanie. To Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, w którym opiekę znajdą kolejne potrzebujące osoby.

- mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

- Centrum obejmie opieką 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z usług w ramach pobytu dziennego będzie mogło skorzystać 16 mieszkańców Rzeszowa, a z możliwości opieki całodobowej 4 mieszkańców.

- mówi Irena Marszałek – Czekierda.

Centrum będzie świadczyło usługi zdrowotne, pielęgnacyjne, korzystający z niego będą mogli rozwijać sprawność ruchową, kompetencje poznawcze i społeczne. - Chcemy, aby kuchnia funkcjonująca w centrum przygotowywała posiłki także dla osób, które nie będą uczestniczyć w zajęciach na miejscu. Zamierzamy dostarczać je do domów osób, które same nie są w stanie samodzielnie gotować. Ideą centrum jest wsparcie, integracja i otwarcie. Także ogród sensoryczny i park sportowy mają być dla wszystkich dostępne – dodaje dyrektorka MOPS.

Budowa COM będzie kosztować ponad 7,3 mln zł. 3 mln zł dopłaci do inwestycji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Pomoc w mieście

Na terenie miasta Rzeszowa działają cztery domy pomocy społecznej świadczące usługi pomocy całodobowej dla osób  starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, dysponujące 455 miejscami. Dodatkową formą pomocy skierowaną dla Seniorów, pozwalającą na ich pozostanie w naturalnym środowisku domowym jest działalność Ośrodków Wsparcia. W Rzeszowie działają dwa ośrodki wsparcia dla osób starszych: przy ul. mjr H. Sucharskiego 1, działający w strukturach DPS dysponujący 35 miejscami oraz przy ul. Seniora 2, będący w strukturach MOPS, dysponujący 115 miejscami.

 - Z kolei w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie od sierpnia tego roku działa mieszkanie chronione wspierane dla 10 osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, mieszkańców Rzeszowa. Aktualnie w mieszkaniu chronionym zamieszkuje 6 osób. To miejsce, które przygotowuje osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia.

– mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Wspomniany przez prezydent Konrada Fijołka Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka”, to placówka przeznaczona dla 25 osób starszych z różnymi postaciami otępienia, w tym cierpiących na chorobę Alzheimera. Działa od grudnia ubiegłego roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy