Nowa łącznica kolejowa znacząco usprawni transport pociągów, szczególnie na trasach prowadzących z północy i zachodu kraju na wschód, aż do przejścia granicznego w Krościenku. Projekt ma strategiczne znaczenie dla przewozu towarów, zwłaszcza w kontekście budowy wartej 1,5 miliarda złotych instalacji do produkcji bioetanolu w Rafinerii Orlen Południe w Jedliczu. Łącznik połączy linie kolejowe 106 (Rzeszów – Jasło) i 108 (Stróże – Krościenko), eliminując konieczność przejazdu przez Jasło, który dotychczas wydłużał czas podróży. Dodatkowo, pociągi na trasie z Rzeszowa do Krosna, Sanoka i Zagórza nie będą już musiały zatrzymywać się w Jaśle, aby zmieniać kierunek jazdy.
Dzięki inwestycji wyeliminujemy dotychczasową konieczność postoju na stacji Jasło dla zmiany kierunku jazdy, co umożliwi bezpośrednie połączenia na odcinku Rzeszów – Krosno – Nowy Zagórz. Budowa łącznicy kolejowej Jedlicze - Szebnie zapewni szybsze i łatwiejsze podróże do Krosna i dalej w Bieszczady
- przekazuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Władze Krosna podkreślają, że realizacja łącznicy kolejowej powinna zostać uzupełniona modernizacją infrastruktury kolejowej w obrębie miasta. Kluczowym elementem tych działań ma być budowa bezkolizyjnych skrzyżowań dróg z torami, aby zapobiec paraliżowi komunikacyjnemu. Miasto posiada już gotową dokumentację techniczną oraz uzyskało wymagane pozwolenia na realizację takich rozwiązań. Na przygotowanie planów, obejmujących m.in. obniżenie poziomu torów w miejscach ich przecięcia z drogami wojewódzkimi, Krosno przeznaczyło 4,5 miliona złotych. Projekty te mają stanowić część większego przedsięwzięcia pod nazwą „Rewitalizacja Linii Kolejowej nr 108 na odcinku Jasło – Zagórz”. Władze Krosna podkreślają, że realizacja łącznicy kolejowej powinna zostać uzupełniona modernizacją infrastruktury kolejowej w obrębie miasta. Kluczowym elementem tych działań ma być budowa bezkolizyjnych skrzyżowań dróg z torami, aby zapobiec paraliżowi komunikacyjnemu. Miasto posiada już gotową dokumentację techniczną oraz uzyskało wymagane pozwolenia na realizację takich rozwiązań. Na przygotowanie planów, obejmujących m.in. obniżenie poziomu torów w miejscach ich przecięcia z drogami wojewódzkimi, Krosno przeznaczyło 4,5 miliona złotych. Projekty te mają stanowić część większego przedsięwzięcia pod nazwą „Rewitalizacja Linii Kolejowej nr 108 na odcinku Jasło – Zagórz”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.