Reklama

Masz firmę? Koniecznie sprawdź, czy masz szansę płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Masz firmę? Koniecznie sprawdź, czy masz szansę płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne - Zdjęcie główne

Tylko do końca miesiąca właściciele firm mogą zgłaszać się do Małego ZUS-u Plus i zaoszczędzić na składkach. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pewna grupa właścicieli firm ma szansę płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. O kogo chodzi?

Obowiązkowe składki ZUS to coś, co niejednemu przedsiębiorcy spędza sen z powiek. Mimo że składki wzrastają co roku, to 2023 rok jest pod tym względem szczególnie niekorzystny. Podwyżka jeszcze nigdy nie była tak wysoka. W 2022 roku składki wynosiły 1211,28 zł, w tym będzie to 1418,48 zł.  Co ważne, jest to kwota bez składki zdrowotnej. Jest jednak możliwość obniżenia kosztów ZUS. O ile i dla kogo? Wyjaśniamy. 

Mały ZUS Plus. Kto ma szansę na niższe składki? 

Mniejszy ZUS płacić mogą przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, ale również ci, którzy już prowadzą swoją firmę. Właśnie z myślą o tej drugiej grupie stworzono Mały ZUS Plus. O co chodzi? ZUS wyjaśnia, że od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi mogą skorzystać ci, których przychody nie przekroczyły w 2022 roku 120 tys. zł.  Czas prowadzenia działalności musi wynosić minimum 60 dni.

Aby skorzystać z tej opcji, przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia w ZUS. W tym celu musi wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem ubezpieczenia, a następnie na nowo zgłosić się do ubezpieczeń społecznych bądź ubezpieczenia zdrowotnego — z kodem właściwym dla małego ZUS-u plus, tj. rozpoczynającym się od 0590 lub 0592.  Przedsiębiorcy będą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od ich dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym

–  wyjaśnia ZUS. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na to rozwiązanie muszą wiedzieć, że zostało niewiele czasu na zgłoszenie. Termin upływa z końcem stycznia. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej. 

Niższe składki to również niższe świadczenia 

Specjalistka ds. kadr Magdalena Zamiar tłumaczy, że przedsiębiorcy, którzy już w zeszłym roku korzystali z niższych składek i wciąż spełniają warunki, nie muszą ponownie zgłaszać się do ZUS-u. 

Co ważne Mały ZUS Plus nie przysługuje osobom, które dopiero rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Oni mogą skorzystać z preferencyjnych składek liczonych od kwoty co najmniej 30 procent minimalnego wynagrodzenia.

Płacenie niższych składek za ubezpieczenia społeczne jest możliwe przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia firmy.  Z małego ZUS Plus można skorzystać także wtedy, gdy wcześniej korzystało się z ulgi na start i preferencyjnych składek.

Decydując się na tę opcję, musimy pamiętać, że będzie to miało wpływ na wysokość świadczeń, które przysługują z ubezpieczeń społecznych, takich jak zasiłku chorobowego, opiekuńczego, czy macierzyńskiego.

– zaznacza Magdalena Zamiar.

Nie przekroczyli dochodów, a i tak nie skorzystają z ulgi  

Nie wszyscy przedsiębiorcy, których przychód z działalności gospodarczej za poprzedni rok nie przekroczył 120 tys., mają szansę na niższe składki. Z tej opcji nie będą mogli skorzystać ci, którzy prowadzili działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, a ponadto osoby, które w poprzednim roku rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT (warunki te muszą być spełnione łącznie).

Kolejne przeciwwskazanie dotyczy przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku podlegali ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej), a także spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek, tj. od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia oraz ci, którzy wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy "na firmę" to, co robili dla niego jako pracownik w roku bieżącym lub poprzednim. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy