UWAGA! Dnia 06.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz
- czytamy w alercie RCB, który dotarł do nas SMS-em. PM10 to mieszanina znajdujących się w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Są one jednak szkodliwe z powodu zawartości rakotwórczych metali ciężkich.
Spoglądając na dane portalu AccuWeather dotyczące Rzeszowa, można potwierdzić te informacje. Co więcej, według informacji ekspertów, powietrze w stolicy Podkarpacia jest aktualnie po prostu szkodliwe i taka sytuacja może potrwać co najmniej do najbliższej soboty (9 grudnia). Z tego względu osoby wrażliwe mogą od razu odczuć skutki zdrowotne, a nawet osoby zdrowe po dłuższym przebywaniu na zewnątrz mogą mieć trudności z oddychaniem i odczuwać drapanie w gardle.
Dodajmy, że PM10 to pył, który bardzo negatywnie wpływa na układ oddechowy. Z tego powodu możemy odczuć ataki kaszlu, świszczący oddech, a osoby z obniżoną odpornością mogą nabawić się ostrego i gwałtownego zapalenia oskrzeli. Uważać powinny również osoby chorujące na astmę i choroby płucne. Długotrwałe wdychanie szkodliwych cząsteczek powoduje ich dostawanie się do płuc i krwiobiegu, powodując poważne problemy zdrowotne. Wówczas następuje zwiększone ryzyko zawału serca czy udaru mózgu, szczególnie u osób starszych.
Nie można nie zauważyć, że taki stan powietrza w Rzeszowie jest związany z rozpoczętym już kilka tygodni temu sezonem grzewczym. Szkodliwe dla jakości powietrza są oczywiście piece węglowe, a co za tym idzie powstające w wyniku spalania: dwutlenek węgla, tlenek węgla, dwutlenek siarki, czy metale ciężkie takie jak ołów, arsen, nikiel, kadm. Nie bez wpływu jest także wzmożony ruch na ulicach, który w aktualnej sytuacji powoduje zatrzymywanie się w powietrzu wspomnianych metali ciężkich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.