Stowarzyszenie Wolne Podkarpackie zaprosiło swoją konferencją do wspólnej debaty na temat technologii 5G. Uczestnicy nawoływali do wspólnej debaty na temat na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa w sprawie stawiania masztów oraz anten 5G. Wysłali również pytania do Rady Miasta Rzeszowa w tej sprawie, licząc na odpowiedź i podanie źródeł, na podstawie których zostaną udzielone odpowiedzi.
Wśród pytań do RM znalazły się takie zagadnienia: Kto składał zamówienie na sieć 5G w Rzeszowie oraz w Polsce, jakie są koszty budowy i eksploatacji tej sieci, ile takie stacje bazowe będą pochłaniały energii elektrycznej, jaki wpływ mają, takie stacje bazowe na środowisko? I czy promieniowanie z tej technologii będzie miało wpływ na ptaki, owady i inne stworzenia oraz czy małe dzieci mogą być narażone na promieniowanie.
Polskie Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie nawiązując do uzasadnienia, podkreśla, że brakuje w niej najważniejszej kwestii, jakim jest ludzkie zdrowie. Prowadząca konferencje Karolina Pikuła podała, że w 2020 roku normy promieniowania zostały zwiększone 100-krotnie. Stowarzyszenie wielokrotnie otrzymywało sygnały od mieszkańców Podkarpacia, którzy sprzeciwiali się budowaniu masztów, oraz anten w technologii 5G.
- Rada Miasta nie zakłada żadnej innej ewentualności, oprócz takiej, że mieszkańcy mogą się nie zgodzić, więc trzeba ich przekonać i stawia nas przed faktem dokonanym, że takie sieci 5G są nam potrzebne. Chcemy się odnieść do uzasadnienia uchwały i zwrócić uwagę na brakujący w niej merytoryczny element dotyczący zdrowia.
- mówiła Karolina Pikuła ze stowarzyszenia Wolne Podkarpacie.
Karolina Pikuła przytoczyła odpowiedź na pismo wysłane przez Polskie Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie do Rzecznika Praw Obywatelskich, który mówi, że nie posiada kompetencji w sprawach technologii 5G, ale zauważa problem, który narasta w całej Polsce poprzez liczne pisma mieszkańców z całego kraju, zarazem kierując zapytania do NIK (Najwyższej Izby Kontroli), oraz Ministerstwa Zdrowia.
- To jest wojna pomiędzy producentami i właścicielami sieci telekomunikacyjnych a mieszkańcami. Po stronie koncernach zarabiających miliardy stoją władze. Rada zaprosiła na najbliższą sesję właścicieli kamienic, bloków, spółdzielni mieszkaniowych. Czy przedstawiciele spółdzielni postawią maszty na blokach i zafundują mieszkańcom elektroskażenia. Wszędzie widzimy maszty - na szkołach, domach kultury, przedszkolach, budynkach administracjnych, osiedlach - robią biznes kosztem naszego zdrowia. Nie interesuje ich, że większość z nas źle się czuje. Są badania naukowe, które bezsprzecznie udowadniają, że pole elektromagnetyczne z tych anten ma wpływ na powstawanie wielu chorób.
- mówił Jacek Kotula, radny sejmiku wojewódzkiego oraz działacz stowarzyszenia Wolne Podkarpacie.
Stowarzyszenie zachęca do pojawienia się na marcowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, by tam zadać wszystkie nurtujące pytania względem technologii 5G i aspektów zdrowotnych związanych z umiejscowieniem masztów oraz anten tej technologii na budynkach użytku publicznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.