reklama
reklama

Najciekawsze pomysły mieszkańców w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim 2024. Kiedy i jak można głosować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Najciekawsze pomysły mieszkańców w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim 2024. Kiedy i jak można głosować? - Zdjęcie główne

Co może zmienić się w Rzeszowie w ramach budżetu obywatelskiego? | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUrząd Miasta w Rzeszowie opublikował listę pomysłów mieszkańców, które zostały zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Wśród nich nie brakuje bardzo ciekawych i nietypowych inicjatyw. Sprawdźcie pomysłowość w stolicy Podkarpacia!
reklama

Mieszkańcy mogli zgłaszać projekty do 4 lipca w trzech kategoriach. Pierwsza była związana z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury miejskiej, druga z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury osiedlowej, a trzecia zawierała działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym, lub sportowym. Łącznie do głosowania komisji trafiły 154 pomysły, z których 129 pomyślnie przeszło weryfikację urzędników.

W pierwszej z kategorii warto wyróżnić ciekawy i z pewnością bardzo przydatny pomysł wybudowania nowoczesnych i automatycznych toalet miejskich w przestrzeni miasta, których aktualnie w tej formie brakuje. Ponadto warto wyróżnić projekt powstania ogrodu kieszonkowego na terenie Osiedla Nowe Miasto. Takich obiektów w stolicy Podkarpacia powstaje coraz więcej, a i mieszkańcy tej części Rzeszowa chcieliby móc spędzić czas na nowoczesnym terenie zielonym.

reklama

Wśród pomysłów z drugiej kategorii trudno przejść obojętnie wobec plenerowego obserwatorium astronomiczno-ornitologicznego z elementami jogi, które ma szansę powstać przy miejskim kąpielisku Żwirownia przy ul. Kwiatkowskiego (wartość 400 tys. zł). Jest też kilka ciekawych inicjatywach związanych ze sportem i rekreacją. Wśród nich jest budowa toru rolkowo-wrotkowego przy Szkole Podstawowej nr 23 w Rzeszowie, budowa boisk pod wiaduktem, w ramach których znalazłoby się miejsce dla entuzjastów tenisa, koszykówki 3x3 oraz innych dyscyplin, a także Fun Park Baranówka. Ostatnia z wymienionych inicjatyw miałaby polegać na rozbudowie kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ulicach Starzyńskiego, Brydaka i Osmeckiego. Coś dla siebie mogą mieć także rowerzyści, a to dzięki budowie wiaty rowerowej na terenie rekreacyjnym przy ul. Popiełuszki.

reklama

Wśród projektów z drugiej kategorii RBO widnieją także m.in.: budowa alejek na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej wraz z montażem klimatyzatora w kaplicy cmentarnej, zakup systemu biopsji fuzyjnej dla Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II, która jako narządzie diagnostyczne pomaga zlokalizować nowotwory w trakcie wykonywania zabiegów, a także budowa psiego parku w okolicach centrum miasta.

Nasi czworonożni przyjaciele mogą mieć coś dla siebie mogą mieć dla siebie także w spisie pomysłów z trzeciej kategorii RBO. Wśród nich znalazły się m.in. finansowanie „pakietów startowych” wspomagających bezdomne koty, a także „akcja kastracja” mająca za zadanie sterylizację bezdomnych (i nie tylko) zwierząt, która pomogłaby w ograniczeniu bezdomności wśród miejskich psów i kotów.

reklama

Ciekawie zapowiada się także wydarzenie „Ocalić od zapomnienia”, która może nam przedstawić dawne obrzędy weselne w Przybyszówce. Ważnym punktem propozycji mieszkańców może być także ponadregionalny konkurs wiedzy o autyzmie pod hasłem „Świat jest niebieski”, który przybliży nam wiedzę o tej chorobie. Bardzo potrzebna inicjatywą wydaje się być także pomysł „zawieszonych obiadów” (oraz kawy i herbaty) dla osób w wieku emerytalnym 65+, które będą czekały na seniorów w rzeszowskich barach i restauracjach. W trzeciej kategorii pojawiły się oczywiście także ciekawe wydarzenia sportowe i kulturalne, a wśród nich choćby Rzeszowski Turniej Rycerski „Blaski Średniowiecza II”, a także Europejskie Igrzyska Sportów Walki w Rzeszowie.

Pełny spis inicjatyw mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie TUTAJ.

Które pomysły zyskają największe poparcie rzeszowian i uzyskają wnioskowane dofinansowanie? O tym dowiemy się po procesie głosowania, które będzie trwało od 8 września do 8 października 2023 roku. Głosować można zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Szczegóły i karty do głosowania znajdziecie TUTAJ.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama