reklama
reklama

Na ten punkt widokowy nie trzeba się „wdrapywać”, a widoki na Bieszczady i okolicę są nieziemskie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Na ten punkt widokowy nie trzeba się „wdrapywać”, a widoki na Bieszczady i okolicę są nieziemskie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
49
zdjęć

Szybowisko w Bezmiechowej Górnej. | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościJeśli szukacie pomysłów na wakacyjne wycieczki po regionie bieszczadzkim, to przychodzimy z wyjątkową propozycją. Punkt widokowy zlokalizowany na szybowisku w Bezmiechowej Górnej, to miejsce, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Bieszczady i całą okolicę.
reklama

Szybowisko w Bezmiechowej Górnej, będące oficjalnie Akademickim Ośrodkiem Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej, to doskonałe miejsce na obserwację niesamowitych krajobrazów, z bieszczadzkimi szczytami na czele. Położone jest na jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w Polsce, co przyciąga licznych turystów z całego kraju. Cieszy się ono dużą renomą i jest powszechnie uznawane za miejsce narodzin polskiej tradycji szybowniczej. To tutaj rozpoczęła się historia Polskiej Akademii Szybownictwa, która wychowała wielu wybitnych szybowników.

Szybowisko w Bezmiechowej Górnej

Szybowisko w Bezmiechowej, utworzone z inicjatywy Politechniki Lwowskiej, jest kolebką polskiego szybownictwa w latach 1930-1939, znane wtedy jako Polska Akademia Szybownictwa. Miejsce to charakteryzuje się korzystnymi prądami termicznymi, umożliwiającymi efektywne latanie na termikę.

reklama

Lądowisko nosi imię Tadeusza Góry, lotnika, który 18 maja 1938 roku wystartował z Bezmiechowej szybowcem PWS-101 i pokonał 577,8 kilometra, lądując w Solecznikach Małych, niedaleko Wilna. Za to osiągnięcie otrzymał jako jedyny pilot na świecie medal Lilienthala od Międzynarodowej Federacji Lotniczej. W 1930 roku zorganizowano tam pierwsze w Polsce szkolenie szybowcowe, a w 1932 roku powstała szkoła szybowcowa. Niestety, w 1939 roku szybowisko zostało rozgrabione przez okolicznych mieszkańców i przejęte przez Armię Czerwoną. Po II wojnie światowej szkołę reaktywowano, lecz w 1951 roku władze PRL zdecydowały o jej likwidacji.

W „Dziejach Leska 1918-1939” Józef Budzik opisuje gospodarczy rozwój regionu, wspominając, że szkoły szybowcowe w Bezmiechowej Górnej i Ustjanowej były największymi nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Dzięki szybowcom, te małe wioski stały się znane w całym sportowym lotniczym świecie. Warto dodać, że obecnie u podnóża góry znajdują się mogiły dwóch strzelców, Jana Jaszczuka i Jana Zarzyckiego, poległych we wrześniu 1939 roku, oraz trzech milicjantów – Edwarda Horniatkiewicza, Ludwika Kroka i Jana Baraniewicza. 

Do punktu dojedziemy samochodem

Punkt widokowy w Bezmiechowej charakteryzuje się nie tylko piękną panoramą, ale również dostępnością, bowiem na sam szczyt możemy bez problemu dotrzeć samochodem. Najlepiej dojechać tam od strony Leska. W takim przypadku z drogi krajowej nr 84 należy skręcić na ulicę Stawową (obok Biedronki i stacji paliw Shell) i jechać prosto przez 1,5 kilometra. Po pokonaniu tego dystansu zobaczymy znak podpowiadający nam, że należy skręcić w prawo. Przejeżdżamy przez most i jedziemy cały czas prosto przez 5,5 kilometra przejeżdżając przez Bezmiechową Dolną i Bezmiechową Górną. Po tym odcinku zobaczymy drogowskaz wskazujący, że należy skręcić w lewo. Od tego momentu zaczynamy wjeżdżać coraz wyżej. Szybowisko będziemy mieli cały czas przed sobą.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Co zobaczymy z punktu widokowego?

Najważniejsze w tym miejscu są widoki, które za każdym razem potrafią w niezwykły sposób oczarować. Stojąc na szczycie możemy podziwiać pobliskie domy, lasy, pola, dalej pasma Żukowa i Otrytu, szczyty Stożka i Jawora, Jezioro Solińskie, górną stację kolei gondolowej, wzniesienia Czulni i Gruszki nad Leskiem, a w dalszym planie – przy dobrej przejrzystości powietrza – Tarnicę, Halicz, Smerek, Łopiennik, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską oraz pasmo Wysokiego Działu z Chryszczatą.

reklama

Na szczycie znajduje się wielki hangar, budynek szkoły szybowcowej, hotel oraz regionalna restauracja.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama