Chodnik, jest to specjalnie wydzielona część drogi (przylegająca bezpośrednio do granicy nieruchomości), której przeznaczeniem jest ruch pieszych. Zgodnie z Prawem budowlanym za faktyczny stan chodnika odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. O tym fakcie szczególnie należy pamiętać zimą. Obowiązkiem jest nie tylko odśnieżenie powierzchni, ale też zabezpieczenie jej przed oblodzeniem. Oblodzone chodniki powinno się posypać solą i piaskiem. Nadmiar śniegu można zgarnąć na krawędź chodnika, najważniejsze jest to, aby nie utrudnił on ruchu pieszych. Nie wolno go natomiast zagarnąć na jezdnię. Śnieg uprzątnięty z chodnika przez właściciela ma obowiązek usunąć zarządca drogi.
W przypadku gdy między chodnikiem a granicą działki znajduje się pas zieleni, odśnieżenie powierzchni należy do obowiązków gminy.
Kiedyś w mieście nie zwracano uwagi na stan chodników, teraz kiedy jest to bardziej egzekwowane ludzie starają się ten obowiązek wypełniać. Ja ze swojej strony zawsze dbam o porządek w obrębie mojego domu
– mówi pan Stanisław, mieszkaniec osiedla Kmity w Rzeszowie
Kary za zaniedbanie obowiązku
Jeżeli właściciel czy zarządca zaniedbuje obowiązek związany z doprowadzeniem chodnika do bezpiecznego użytku, musi liczyć się z dużymi konsekwencjami. Jeśli nieodśnieżony trakt pieszych znajduje się w centrum miasta wtedy interwencja należy do straży miejskiej. W przypadku przeciągania się sprawy w czasie mamy już wykroczenie, nie tylko zaniedbanie. Interwencja służb może zakończyć się pouczeniem lub nałożeniem mandatu od 500 zł do nawet 1500 zł.
Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy […] podlega karze grzywny do 1500 złotych lub karze nagany
– możemy przeczytać w Kodeksie wykroczeń art. 117
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.