11 lipca obchodzimy w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.
Nie zapominamy o naszej historii i o tym, by Polska była polska. "Jeśli zapomnę o Nich, Ty, Boże na Niebie, Zapomnij o mnie!
- Adam Mickiewicz
To upamiętnienie ma na celu oddanie hołdu Polakom, którzy zginęli w latach 1943-1945 w wyniku masowych mordów dokonanych przez UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) i OUN-B (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów-Bandery) na Wołyniu, w Galicji Wschodniej oraz na terenie dzisiejszej Ukrainy Zachodniej.
Największa fala zbrodni miała miejsce w nocy z 11 na 12 lipca 1943 roku, kiedy to dokonano ataków na około 100 polskich miejscowości, stąd wybór tej daty jako dnia pamięci.
81 rocznica tak zwanej krwawej niedzieli kulminacyjnego momentu ludobójstwa na Polakach. Nasza konferencja jest związana z akcją kwiaty Wołynia, ogólnopolską akcją zapoczątkowaną już w 2021 roku
- mówił Tomasz Lęcznar z Konfederacji podczas dzisiejszej konferencji.
Rok po roku spotykamy się tutaj, apelujemy, wzywamy. I co wynika z naszych apelowań? Bezwzględnie, absolutnie nic. Zwróćmy szczególnie uwagę na 2 ostatnie lata, ile pomocy Polska udzieliła Ukrainie. Ukłony w kierunku wszystkich tych, którzy działają niezależnie w Polsce w kwestii tej ekshumacji. Są różne organizację, fundację, które starają się zbierać i archiwizować różne wspomnienia
- mówił prezes młodzieży wszechpolskiej Marcin Kowalski.
fot. Michał Toś
Kilka dni temu cała Polska, szerzej społeczność międzynarodowa załamywała ręce nad tym, że Rosja jest państwem barbarzyńskim, bo zbombardowała szpital. Nie będę z tym polemizował, bo Rosja jest państwem barbarzyńskim. Ale państwem barbarzyńskim jest również Ukraina, bo standardem naszej cywilizacji, który wiemy już od czasów Sofoklesu, z jego znakomitego dramatu Antygony, jako młodzież wszechpolska przetłumaczymy i wręczymy, bo być może nie ma przetłumaczonego na język ukraiński. Sprawdzimy to i jeżeli nie, to doprowadzimy do przetłumaczenia i wręczenia tego decydentom państwa ukraińskiego. Standardem cywilizacji, naszej cywilizacji jest to, że zmarłemu należy się pogrzeb i nagrobek
- mówił dalej Marcin Kowalski.
13 lipca na Rynku w Rzeszowie odbędą się uroczyste obchody oraz przemarsz ulicami Rzeszowa ku pamięci zamordowanych na Wołyniu. Uroczystości odbędą się o godzinie 15:00. Trasa przemarszu obejmie: Rynek - ul. Kościuszki - ul. 3 Maja - al. Lubomirskich - Pomnik Żołnierzy AK.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.