reklama
reklama

Kto jest odpowiedzialny za Legionellę w Rzeszowie? Trwa śledztwo prokuratury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Kto jest odpowiedzialny za Legionellę w Rzeszowie? Trwa śledztwo prokuratury - Zdjęcie główne

Prokuratura prowadzi śledztwo. Celem poznanie przyczyny powstania Legionelli. | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościProkuratura Okręgowa w Rzeszowie do końca listopada prowadzić będzie śledztwo w sprawie Legionelli w Rzeszowie. Prokuratura zbada sprawę pod kątem "prowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego". Kto jest odpowiedzialny za pojawienie się bakterii?
reklama

Adam Sidor z Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego przekazał mediom, że prawdopodobnym, potencjalnym źródłem zakażenia Legionellą w Rzeszowie mogły być wewnętrzne instalacje z ciepłą wodą w budynkach mieszkalnych i mieszkaniach. Sidor tłumaczy, że woda z wodociągu, która przepływa przez instalacje mieszkań, stwarza korzystne warunki dla rozwoju bakterii.

Ograniczona cyrkulacja wody, niska temperatura wody zimnej (24 stopnie Celsjusza) i wysoka temperatura wody ciepłej (45 stopni) w połączeniu z zużytą instalacją sanitarną i obecnością osadów kamiennych sprzyjają rozwojowi tych mikroorganizmów. 

Skąd Legionella wzięła się w Rzeszowie?

Dochodzenie epidemiologiczne trwa, sprawie przygląda się również prokuratura. - W sprawie prowadzone jest postępowanie. Nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów - tłumaczy PortalowiKomunalnemu prokurator Krzysztof Ciechanowski. 

reklama

W sprawie przesłuchiwani są kolejni świadkowie, pod lupę wzięto  dokumentację Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie oraz rzeszowskich szpitali, w których przebywały osoby zakażone bakterią. Prokuratorskie śledztwo planowane jest do końca listopada, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że będzie przedłużone.

- W okresie  od 18 sierpnia  do 20 września 2023 r. przeprowadzono 476 kontroli obiektów, pobrano 257 próbek wody ciepłej i zimnej, wydano 20 decyzji nakazujących podjąć działania zmierzające do redukcji liczby bakterii z rodzaju Legionella w ciepłej wodzie użytkowej. W decyzjach nakazano m.in.: dokonywanie przeglądu technicznego instalacji, sprawdzanie temperatury wody, przeprowadzenie  czyszczenia i dezynfekcji instalacji 

reklama

- informowała wówczas Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

25 zgonów 

Łącznie 25 osób zakażonych bakterią zmarło. Informacje o pierwszych zakażeniach Legionellą rzeszowski sanepid otrzymał 17 sierpnia. W Rzeszowie wciąż widoczne są pozostałości po reakcji miasta na śmiertelne zachorowania. Miasto powołało sztab kryzysowy, wyłączyło fontanny i poidełka. Sanepid zajął się pobraniem pierwszych próbek z miejskiego wodociągu oraz z domów i mieszkań osób zakażonych.

reklama

Ostatni komunikat Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała 26 września. Potwierdzono wtedy 165 zakażeń bakterią Legionella pneumophila, najwięcej w Rzeszowie – 113 i w powiecie rzeszowskim – 38. 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna pobrała łącznie 266 próbek wody, zarówno ciepłej, jak i zimnej, w różnych obiektach użyteczności publicznej, domach chorych oraz punktach zaopatrywania budynków w wodę ciepłą. Dochodzenie wciąż trwa.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama