Reklama

Ksiądz po kolędzie tylko na zaproszenie? Nie wszędzie. W jakiej formie odbędzie się tegoroczna kolęda?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ksiądz po kolędzie tylko na zaproszenie? Nie wszędzie. W jakiej formie odbędzie się tegoroczna kolęda? - Zdjęcie główne

W jakiej formie odbędzie się tegoroczna kolęda? Sprawdzamy wybrane parafie w Rzeszowie | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez ostatnie dwa lata z powodu sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID-19 nie odbywały się tradycyjne wizyty duszpasterskie w domach parafian. Z ciekawą inicjatywą wyszli rzeszowscy Dominikanie. W tej parafii ksiądz odwiedzi wiernych tylko na zaproszenie. - Nie chcemy odwiedzać ludzi, którzy niespecjalnie nas chcą. - mówił przeor Klasztoru oo. Dominikanów, Artur Gałecki. Jak jest w innych parafiach? Sprawdzamy.

Przez ostatnie dwa lata proboszczowie organizowali spotkania kolędowe w kościołach. Dla poszczególnych parafii pojawiły się konkretne wytyczne -jeśli ktoś chciał wizyty księdza, należało zaprosić go osobiście, czyli po prostu zapisać się na wizytę u wybranego duchownego. 

Jak ustaliliśmy, kuria rzeszowska nie wyznacza określonych wymogów czy ram, jeśli chodzi o kolędę w tym roku. Niektóre parafie pozostają przy tradycyjnym trybie kolędowania - w dzień przed wizytą księdza, do mieszkań pukają ministranci, których informujemy, czy życzymy sobie wizyty duchownego, czy też nie. 

Kolęda w rzeszowskich parafiach

Niektóre parafie pozostają przy tradycyjnej formie wizyt duszpasterskich. Parafia Chrystusa Króla i parafia Michała Archanioła pozostają przy tradycyjnej formie.

- My oczywiście będziemy chodzić. Zgodnie z tradycją. Ostatnie dwa lata nie chodziliśmy, oczywiście ze względów pandemicznych. Nie wiemy jeszcze do końca, czy będą z nami ministranci, czy będziemy sami, ale na pewno osobiście będziemy odwiedzać parafian, tak jak to miało zawsze miejsce.

- mówi ks. prob. Janusz Podlaszczak z parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie.

- Czekamy jeszcze na oficjalną decyzję, ale chcielibyśmy wrócić do tradycyjnych odwiedzin w domach. Zależy nam na powrocie do odwiedzin sprzed pandemii. Będziemy jeszcze ogłaszać formę tegorocznej kolędy.

- mówi ks. Michał Bator, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie. 

U Dominikanów na wizytę księdza można się zapisać 

W kilku rzeszowskich parafiach tegoroczna kolęda odbędzie się wyłącznie u tych, którzy się na nią zapiszą. Chętnych nie brakuje, co widać np. na profilu społecznościowym parafii Dominikanie Rzeszów. Pojawiło się tam wiele pochlebnych komentarzy odnośnie formuły wizyt duszpasterskich w ramach kolędy. 

- Poinformowaliśmy, że Kolęda 2023 będzie odbywała się wyłącznie poprzez zgłoszenie chęci wizyty duszpasterskiej w danym domu czy mieszkaniu. Zapisy prowadzimy przez cały Adwent do 23 grudnia 2022 r. Wizyta duszpasterska rozpocznie się 2 stycznia 2023 r. według indywidualnych ustaleń. Chęć przyjęcia nas można zgłosić osobiście w zakrystii naszego kościoła bądź poprzez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej 

- tłumaczą bracia Dominikanie. 

Księża mają na uwadze sytuację pandemiczną w kraju. Choć aktualnie poza niektórymi placówkami, praktycznie śladu po Covidzie już nie ma, mają oni na uwadze również bezpieczeństwo parafian. Dominikanie wychodzą naprzeciw zmieniającym się czasom. Nie chcą również, by parafianie przyjmowali duchownego z poczucia obowiązku i z powodu "bo tak zawsze było". 

- Odkąd pamiętam, dzień przed kolędą, ministranci chodzili i pytali się, "czy przyjmują państwo księdza po kolędzie?" Jednakże część społeczeństwa nawet ministrantom nie otwiera drzwi jakby w obawie przed...no właśnie, czym?  - pisze pan Mirosław na profilu Dominikanów.

O dokładnym trybie kolędowania w tym roku parafie mają poinformować w następnym tygodniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy