Rzeszów zaczął opracowanie wniosku aplikacyjnego do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym celu prezydent zaprasza mieszkańców oraz ekspertów, by ci wypowiedzieli się na temat tego, jak można wypromować Rzeszów w konkurencji o miano Europejskiej Stolicy Kultury.
- Myślę, że przyszłość Rzeszowa może jawić się bardzo interesująco. Pojawiają się tu nowe środowiska, nowe osoby, chociażby w postaci żołnierzy z całego świata. Nowi ludzie przywożą ze sobą oczywiście swoją kulturę. Szansa zetknięcia się z tymi kulturami będzie zmieniała nasze miasto w bardziej międzynarodowe i wielokulturowe.
- mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Rzeszów jako "Miasto ratownik" stał się bardzo istotnym punktem na mapie Europy w kontekście pomocy Ukrainie. Staliśmy się pewnego rodzaju pomostem pomiędzy wschodem a zachodem. Według prezydenta jest to bardzo mocny argument przemawiający za tym, że to właśnie Rzeszów powinien zostać Europejską Stolicą Kultury 2029.
Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 czerwca w Kinie Zorza na ulicy 3 Maja w Rzeszowie. Udział w nim wezmą: Konrad Fijołek - prezydent Rzeszowa, Krystyna Stachowska - wiceprezydent Rzeszowa, Bożena Gierat-Bieroń - UJ. Ekspertka w dziedzinie polityki kulturalnej UE, zewnętrznych relacji kulturalnych oraz integracji europejskiej w wymiarze kulturowym, Paulina Maloy - oficer współpracy międzynarodowej, Instytut Kultury we Wrocławiu, była specjalistka projektowa Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Rebecca Raponi - kierowniczka produkcji, Fundacja Matera-Basilicata 2019.
Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim tego, jaki wpływ na miasto może mieć tytuł ESK, jakie szanse i potencjał ma Rzeszów, by zdobyć ten tytuł oraz tego, jak wyglądały starania innych miast (Wrocław, Matera) o to wyróżnienie. Debatę poprowadzi Olga Brzezińska, menedżerka kultury, wykładowczyni UJ, UW oraz AT, dyrektorka programowa Leadership Academy for Poland oraz prezeska Fundacji Miasto Literatury. Mile widziani są również mieszkańcy Rzeszowa.
- To największe wyzwanie dla naszego miasta, wielka przygoda w którą możemy wyruszyć razem. Teraz wszyscy znają Rzeszów i wiedzą co zrobili jego mieszkańcy. Nie jesteśmy anonimowym miastem. Lepszego momentu na takie działania nie będzie.
- zapewnia Konrad Fijołek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.