reklama

Kierowco! Uważaj na dzikie zwierzęta na swojej drodze

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Kierowco! Uważaj na dzikie zwierzęta na swojej drodze - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPoczątek maja na drogach powiatu łańcuckiego upływa pod znakiem niebezpiecznych spotkań z dziką zwierzyną. Tylko 7 maja miejscowi policjanci interweniowali przy dwóch kolizjach spowodowanych nagłym wtargnięciem zwierząt na jezdnię. Od kilku dni takich zdarzeń było już kilkanaście. Mundurowi apelują do kierowców o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza w rejonach oznaczonych znakiem A-18b – „dzikie zwierzęta”.
reklama

Wiosna i jesień to najniebezpieczniejsze okresy dla dzikich zwierząt na drogach – to właśnie wtedy ginie ich najwięcej. W czasie migracji pokonują duże odległości, często przecinając ruchliwe trasy. Do kolizji z leśną zwierzyną najczęściej dochodzi nocą, gdy zwabione światłami pojazdów wychodzą z przydrożnych zarośli i pól. Tylko 7 maja policjanci z Łańcuta interweniowali w związku z dwoma takimi zdarzeniami.

reklama

 

 

Sarna wbiegła w samochód

Pierwsze zdarzenie miało miejsce kilka minut po godzinie 3:00 w miejscowości Głuchów. Na drogę krajową nr 94 nagle wbiegła sarna, prosto pod nadjeżdżające volvo. Kierująca autem 27-letnia kobieta nie zdołała wyhamować i doszło do potrącenia zwierzęcia, które niespodziewanie pojawiło się na jezdni.

reklama

Drugie zdarzenie miało miejsce również na drodze krajowej nr 94. Po godzinie 23:00 służby zostały powiadomione o kolizji ambulansu z sarną w miejscowości Kraczkowa. Także i w tym przypadku zwierzę nagle wtargnęło na jezdnię, a kierujący pojazdem nie zdążył zareagować i doszło do uderzenia.

Oba zdarzenia zakończyły się śmiercią zwierząt i uszkodzeniami w pojazdach. Kierujący samochodami byli trzeźwi i nie odnieśli obrażeń

- informuje Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie.

Szlaki wędrowne zwierząt

Podczas przejazdu przez tereny, gdzie mogą przemieszczać się dzikie zwierzęta, należy być szczególnie czujnym i gotowym na ich nagłe pojawienie się na drodze. Nie wolno lekceważyć znaków ostrzegawczych informujących o możliwej obecności zwierzyny – to one sygnalizują miejsca zwiększonego ryzyka. Kluczowe jest dostosowanie prędkości do warunków i uważna obserwacja poboczy. Kierowcy powinni być także przygotowani na konieczność gwałtownego hamowania.

reklama

Jeśli dojdzie do zderzenia z dzikim zwierzęciem, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce wypadku i niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy. Nie próbujmy samodzielnie podchodzić do rannego zwierzęcia – może ono być w szoku lub ranne, a tym samym nieprzewidywalne i niebezpieczne.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo