Reklama

Język angielski od najmłodszych lat. W szkołach i przedszkołach. Rzeszowski Program Powszechnej Dwujęzyczności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała UM Rzeszowa

Język angielski od najmłodszych lat. W szkołach i przedszkołach. Rzeszowski Program Powszechnej Dwujęzyczności - Zdjęcie główne

Język angielski od najmłodszych lat. W szkołach i przedszkolach | foto Grzegorz Bukała UM Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rzeszowskie przedszkola oraz szkoły będą coraz szerzej stawiać na dwujęzyczność. Nauka drugiego języka już od najmłodszych lat ma być dla przedszkolaków trampoliną do edukacji na światowym poziomie. - Od wielu lat, jeszcze będąc miejskim radnym, zabiegałem w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa o to, aby jak najszerzej rozwijać możliwości nauki języka angielskiego przez nasze dzieci. - mówił Konrad Fijołek.

Spotkanie inaugurujące projekt Rzeszowski Program Powszechnej Dwujęzyczności odbyło się w poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 18, jednej z czterech rzeszowskich podstawówek z oddziałami dwujęzycznymi. Wzięli w nim udział przedstawiciele miejskich przedszkoli, szkół, a także władze miasta i osoby koordynujące Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności.

- Od wielu lat, jeszcze będąc miejskim radnym, zabiegałem w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa o to, aby jak najszerzej rozwijać możliwości nauki języka angielskiego przez nasze dzieci. A kiedy objąłem urząd prezydenta miasta, jedną z moich pierwszych decyzji było przystąpienie przez Rzeszów do tego programu. Nie ma wątpliwości, że znajomość języka to dzisiaj podstawa, tym bardziej że wiedza dostępna w sieci w zdecydowanej większości jest dzisiaj podawana po angielsku. 

- mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

 

Na czym polega program dwujęzyczności? W dużym uproszczeniu to nauka drugiego języka w taki sposób, aby już od najmłodszych lat uczeń nie tylko chłonął nowe słówka i gramatykę, ale przede wszystkim obcował z językiem i nauczył się w nim myśleć. Jak przekonują autorzy programu, jego celem jest pomoc dziecku w opanowaniu języka angielskiego na poziomie dwujęzyczności, z czego uczeń ma czerpać wszelkie możliwe korzyści. Im wcześniej zacznie się uczyć języka angielskiego, tym lepszy będzie tego efekt. Dlatego prezydent Konrad Fijołek apelował podczas spotkania do pedagogów o duże zaangażowanie w realizację programu już wśród najmłodszych dzieci.

Jak przekonuje Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu miasta Rzeszowa, aktualnie program w mieście obejmuje już około 6000 dzieci.

- Chodzi o to, abyśmy u naszych pociech wzbudzili takie poczucie, że angielski nie jest obcym językiem, ale drugim, którym możemy się naturalnie posługiwać. Dlatego od pierwszego września większość naszych przedszkoli i podstawówek realizuje już program. Od najmłodszych grup, do których chodzą dzieci w wieku 3-6 lat, po klasy 1-3 w podstawówkach 

- mówi Zbigniew Bury.

Dla uczniów, nauczycieli, a także rodziców w ramach programu przygotowano materiały dydaktyczne, w tym multimedialne oraz bezpłatny dostęp do dedykowanej platformy internetowej. To także aplikacja Wakelet, która pomoże dzielić się materiałami dydaktycznymi i w odpowiedni sposób zaplanować oraz realizować naukę. Efektem dwujęzyczności od najmłodszych lat ma być przygotowanie dzieci do swobodnego stosowania języka angielskiego na dalszym etapie edukacji.

(fot. Grzegorz Bukała)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy