Z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy ks. Stanisława Sznajdera zwróciła się Rada Osiedla Przybyszówka. Jak informuje ratusz, wniosek został poparty pisemnie przez 254 mieszkańców. Decyzja została podjęta 27 sierpnia podczas X sesji Rady Miasta Rzeszowa.
O której miejsce chodzi? Mowa o terenie przebiegającym od ul. Krakowskiej w kierunku południowym. Zgodę na nadanie imienia wyraziła też Parafia św. Mikołaja w Rzeszowie, która jest właścicielem wspomnianych działek.
Kim był ks. Stanisław Sznajder? Urodził się w 1942 roku w Komborni. Następnie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, a później wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1969 roku. W latach 1969-1985 był z kolei wikariuszem w parafiach w Szebnie, Kraczkowej, Jarosławiu, Sanoku oraz Przybyszówce.
Następnie jego życie na dobre związało się z Rzeszowem, ponieważ objął funkcję proboszcza parafii pw. św. Mikołaja. Jest to największa parafia usytuowana z osiedlem Przybyszówka, a ks. Sznajder był jej proboszczem przez aż 27 lat (w latach 1985 – 2012).
To wtedy oprócz posługi duszpasterskiej zainicjował i zrealizował wiele zadań, które nadal służą mieszkańcom zarówno parafii, jak i osiedla. To on rozbudował kościół św. Mikołaja w Przybyszówce, wybudował przy nim dom parafialny, jak i przedszkole – ochronkę. To dzięki niemu w świątyni są nowe dzwony i witraże
- podkreśla Urząd Miasta Rzeszowa.
Ks. Stanisław Sznajder był również inicjatorem budowy nowego kościoła na Pustkach (obecnie ul. Słoneczny Stok). Także dzięki jego działaniom powstały parkingi przy kościołach i cmentarzu na ul. Krakowskiej, oraz ogólnodostępne boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Ceniony duchowny zmarł w 2020 roku.
Dzięki swojej aktywności ks. Sznajder został dobrze zapamiętany przez mieszkańców, a także zyskał ich szacunek i uznanie. Teraz znajdzie to odzwierciedlenie w ulicy jego imienia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.