Jaki jest pomysł miasta na aquapark w Rzeszowie?
W czasie weekendu prezydent Konrad Fijołek opublikował w mediach społecznościowych wizualizacje aquaparku, który według wcześniejszych przypuszczeń, miałby powstać w Rzeszowie w okolicach 2027 roku. Jak wiemy, stolica Podkarpacia nie posiada aktualnie wodnego kompleksu rekreacji o takiej skali. Oczywiście na terenie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji są otwarte baseny, jednak działają one wyłącznie w sezonie letnim i wraz z nadejściem niższych temperatur z obiektu nie możemy już korzystać. Nie brakuje także krytych basenów, jednak miasto zamierza zbudować imponujący kompleks, który może przyciągnąć turystów z całego Podkarpacia i nie tylko.
Rzeszowski park wodny powstanie na osiedlu Staromieście. Zajmie tereny o powierzchni 6 hektarów. Bedzie to jeden z najnowocześniejszych aquaparków w tej części Europy. Będzie w nim moc atrakcji dla każdego, zarówno najmłodszych jak i seniorów - baseny, plaże z naturalnym piaskiem, zjeżdżalnie, potężne saunarium, zewnętrzne ogrody saunowe. Obiekt będzie wykorzystywał odnawialne źródła energii. Tak, budowa takiego obiektu jest bardzo wymagająca, ale my jesteśmy konsekwentni
- zapowiedział prezydent Fijołek.
Dodajmy, że obiekt ma powstać w okolicach ulic Welca i Warszawskiej. Ponadto wybrana została już firma, która zaprojektuje rzeszowski aquapark. Będzie to pracownia projektowa TKHolding.
Rzeszowianie są sceptyczni? Niektórzy mówią o „kiełbasie wyborczej”
Już wcześniej w nieoficjalnych informacjach przewijał się potencjalny termin finalizacji tej inwestycji, który był planowany na 2027 rok. Póki co jednak, nie jest jednak pewne czy w budżecie miasta znajdą się na to wystarczające fundusze. Wśród osób komentujących plany związane z rzeszowskim parkiem wodnym nie brakuje sceptyków.
Dobrze, że zaplanowano strefę dla seniorów, bo skorzystamy. Zanim zostanie wybudowany ten aquapark, to wszyscy będziemy tymi seniorami
- napisała pod naszym postem na Facebooku pani Karola.
Nie brakuje też osób, które wiążą termin opublikowania imponujących wizualizacji ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Niektórzy wprost nazywają park wodny „kiełbasą wyborczą”. Przypomnijmy, że Konrad Fijołek będzie w kwietniu ubiegał się o reelekcję, aby nadal zasiadać w fotelu prezydenta Rzeszowa.
Za Ferenca miał być ośrodek sportów zimowych w Matysówce, teraz będzie aquapark, temat zastępczy na realne potrzeby miasta. Naiwni wyborcy to kupią, tylko niech potem nie narzekają
- skwitował pan Krzysztof.
Rzeszowski PiS jest za aquaparkiem, ale pyta o pieniądze
O opinię na temat tego pomysłu zapytaliśmy szefa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Marcina Fijołka (z politycznego punktu widzenia to przeciwnik Konrada Fijołka). Co ciekawe, przedstawiciel opozycji w miejskiej radzie uważa, że budowa aquaparku w stolicy Podkarpacia to dobry pomysł. Podkreśla jednak, że problemem w powodzeniu tej inwestycji może być kwestia finansowa.
Sama inicjatywa związana z budową aquaparku jest czymś, o co zabiegamy od 2018 roku lub wcześniej. Przypomnę, że wtedy z naszym kandydatem na prezydenta Wojciechem Buczakiem wskazywaliśmy lokalizację, w której park wodny mógłby być wybudowany i ta lokalizacja jest wciąż aktualna. Sama idea jak najbardziej tak, same wizualizacje oczywiście też robią wrażenie. Warto byłoby jednak przeanalizować program użytkowo-funkcjonalny, który był brany pod uwagę, bo tego jeszcze nie widzieliśmy. Tak samo założeń całego przedsięwzięcia dotyczących funkcji tego kompleksu. My też chcemy, aby taki aquapark powstał i od dawna o to zabiegamy. Rzeszów jest jednym z niewielu tak dużych miast, które nie ma porządnego, nowoczesnego obiektu takiego jak park wodny. Nasze miasto ma dużo do nadrobienia i od kilku lat mówimy o luce, którą Rzeszów musi wypełnić jeśli chodzi o możliwość spędzania czasu wolnego
- mówi nam Marcin Fijołek. Podkreśla jednocześnie, że najważniejszym pytaniem związanym z rzeszowskim aquaparkiem jest to o finansowanie inwestycji. Dodaje, że termin publikacji wizualizacji parku wodnego też nie jest jego zdaniem przypadkowy.
Największym wyzwaniem będzie znalezienie finansowania i inwestora, który miałby się podjąć tego zadania, bo dzisiaj budżet miasta nie ma pieniędzy na to, aby tak dużą inwestycję udźwignąć. Pytanie w jaki sposób prezydent miasta chciałby sfinansować ten pomysł i jaki jest pomysł biznesowy. Jeśli znalazłyby się pieniądze, 2027 rok jest realny. A jest potrzebne kilkaset milionów złotych, które byłyby potrzebne. Dodatkowo moment, w którym te wizualizacje pojawiły się w przestrzeni publicznej na pewno nie jest przypadkowy, to jest dość klarowne
- słyszmy.
Co dokładnie znajdzie się w rzeszowskim aquaparku?
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Konrad Fijołek wraz z wiceprezydentem Dariuszem Urbanikiem przedstawili szczegóły dotyczące tej inwestycji. Poznaliśmy też wstępne terminy. Na opracowanie dokumentacji projektowej będzie potrzebne minimum 18 miesięcy. Sama budowa będzie trwała od 1,5 roku do 2 lat. Tym samym możliwy termin realizacji tej inwestycji przy optymistycznych założeniach wypada na 2027 rok.Co znajdzie się w rzeszowskim aquaparku? Sprawdźcie szczegóły poniżej!
Strefa basenowa wewnętrzna
- basen sportowy 25 m z ruchomym dnem,
- basen treningowy z ruchomym dnem,
- baseny rekreacyjne (sztuczna fala, rwąca rzeka spiner, mokry bąbel, wanny SPA),
- basem wypływowy z mokrym barem,
- baseny witalne o temperaturach: 12, 26, 34, 36 i 42°C,
- wanny borowinowe,
- basen dziecięcy,
- wodny plac zabaw,
- basen dziecięcy z piaskiem,
- baseny kaskadowe WODEON.
Strefa basenowa zewnętrzna
- basen rekreacyjny zewnętrzny,
- leniwa rzeka,
- wodny plac zabaw,
- brodzik,
- basen dziecięcy,
- Splash Pool,
- Splash Park.
Strefa saun
- sauna HEKSAGON – wewnętrzna rytualna,
- grota śnieżna,
- natryski schładzające,
- wypoczywalnie,
- sauna panoramiczna,
- sauna fińska,
- sauna solankowa,
- sauna infrared,
- wodogrzmoty,
- sauna parowa,
- łaźnia rzymska,
- grota solna,
- zewnętrzna ruska bania,
- zewnętrzna fińska sauna,
- zewnętrzna sauna rytualna.
Zjeżdżalnie
- zjeżdżalnia protonowa 1-2 osobowa Black Hole – 130 m/b,
- zjeżdżalnia multimedialna – Aquatube 115 m/b,
- zjeżdżalnia kaskadowa – Space Hole 72 m/b,
- zjeżdżalnia 4-torowa – Multislide wewnętrzna,
- szeroka zjeżdżalnia rodzinna wieloosobowa,
- zjeżdżalnia dziecięca średnia jednoosobowa,
- zjeżdżalnia dziecięca długa jednoosobowa,
- zjeżdżalnia wewnętrzna o krótkim ślizgu – jednoosobowa,
- zjeżdżalnia wewnętrzna o średnim ślizgu z jedną kaskadą – jednoosobowa,
- zjeżdżalnia wewnętrzna o długim ślizgu z dwiema kaskadami – jednoosobowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.