Reklama

Ile par z Rzeszowa zawarło akt małżeński w 2022 roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ile par z Rzeszowa zawarło akt małżeński w 2022 roku? - Zdjęcie główne

Urząd Stanu Cywilnego poinformował o liczbie aktów małżeńskich zawartych w 2022 roku | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Stanu Cywilnego poinformował o liczbie aktów małżeńskich zawartych w 2022 roku. W związek małżeński w ubiegłym roku w stolicy Podkarpacia wstąpiło niemal 1000 par.

W ciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa duchowny ma obowiązek przekazać do USC wszystkie niezbędne dokumenty. Kierownik USC zarejestruje na ich podstawie małżeństwo. Formalnych i finansowych korzyści wynikających z faktu bycia mężem i żoną można wymienić wiele. Prawne figurowanie jako małżeństwo ułatwia między innymi rozliczanie się z fiskusem, uzyskanie kredytu mieszkaniowego, występowanie w instytucjach publicznych czy możliwość dziedziczenia.

 

Na trzy miesiące przed ślubem należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, sam ślub kościelny nie ma bowiem mocy prawnej. Do USC państwo młodzi powinni zabrać: dowody osobiste, skrócone odpisy aktów urodzenia oraz pisemne zapewnienia, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

- W roku 2022 w USC w Rzeszowie sporządzono łącznie 955 aktów małżeństw. Z tej liczby 349 aktów to akty małżeństw cywilnych, natomiast 432 – konkordatowych. Natomiast 174 akty małżeństwa zostały sporządzone na skutek przeniesienia do polskiego rejestru stanu cywilnego aktów małżeństwa zawartych poza granicami kraju.

- informuje Jerzy Wiktor, kierownik Urząd Stanu Cywilnego w Rzeszowie.

To dużo, czy mało? Dla porównania w Lublinie, jak opublikował tamtejszy USC, ślub wzięło 356 par. Większość zdecydowała się na ślub cywilny przed urzędnikiem – 266, a pozostałe 108 par zdecydowało się na ślub konkordatowy w kościele. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy