Reklama

"Historyczny, przełomowy moment" Politechnika Rzeszowska zbada system komunikacji miejskiej pod przyszłą linię tramwajową

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała UM Rzeszowa

"Historyczny, przełomowy moment" Politechnika Rzeszowska zbada system komunikacji miejskiej pod przyszłą linię tramwajową - Zdjęcie główne

Politechnika Rzeszowska zbada system komunikacji miejskiej pod przyszłą linię tramwajową | foto Grzegorz Bukała UM Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Grono naukowców z Politechniki Rzeszowskiej zajmie się przyszłością transportową Rzeszowa. Miasto będzie ubiegało się o środki pieniężne do rozwinięcia aglomeracji. Takiej analizy ruchu jeszcze nie było. - Na miejscu są fachowcy najwyższej klasy. Rzeszów ma duże szczęście, że ma w swoich szeregach tak zdolnych ludzi - nie ukrywał radości Konrad Fijołek, prezydent miasta Rzeszowa.

2 miliony złotych - tyle zostanie przeznaczone naukowcom Politechniki Rzeszowskiej do wykonania analizy ruchu w Rzeszowie. Miasto skorzysta z niej podczas składania wniosku o finansowanie budowy linii tramwajowej.

Politechnika Rzeszowska posiada wysokie kompetencje w wielu obszarach. W wielu obszarach współpracuje też z miastem. Jedną z kompetencji jest transport. Jest to kierunek kształcenia wprowadzany na uczelni. Zespół jest doświadczony i posiada bardzo dużą wiedzę. - mówił na dzisiejszej konferencji w ratuszu Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej. 

W projekcie weźmie udział także 15 podrzeszowskich gmin. Umowę podpisała także Justyna Placha-Adamska, wiceburmistrz Boguchwały i szefowa Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Do Rzeszowa przyjeżdża codziennie bardzo dużo osób, które mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, co powoduje bardzo duży wzrost natężenia ruchu, stąd ich zaangażowanie. 

Wezmą pod lupę ruch w mieście

Analizę ruchu przeprowadzi Katedra Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz. Pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Tomasza Siwowskiego. Specjaliści ocenią - w jakich obszarach ruch jest największy, zarówno jeśli chodzi o rowerzystów, pieszych, kierowców oraz pasażerów autobusów jak i pociągów. 

- Będziemy mierzyć i badać mobilność mieszkańców Rzeszowa. Jak poruszają się mieszkańcy i jakimi środkami transportu. Badania w ścisłej współpracy z miejskim zarządem dróg pozwolą nam stworzyć obraz tego, jak poruszają się mieszkańcy Rzeszowa. To zdjęcie pozwoli nam zaobserwować za pomocą nowoczesnego oprogramowania, jak poprawić mobilność w mieście. Unia Europejska dała na to pieniądze, a my, musimy udowodnić, że poprawimy mobilność i życie mieszkańców - między innymi poprzez budowę linii tramwajowej. Stworzymy model cyfrowy mobilności miasta Rzeszowa. 

- wyjaśnił profesor Tomasz Siwowski. 

Do końca kwietnia przyszłego roku przeprowadzone zostaną wszystkie badania. Miasto posiada sporo danych z systemu transportowego ITS, są to dane odpłatne, które mogą być źródłem do wyciągania informacji i wypracowywania rekomendacji do projektu. Badania będą terenowe, nie zza biurka, jak zaznaczone zostało na konferencji. Umowa opiewa dokładnie na kwotę 1,8 mln. Jeśli będzie trzeba, miasto dołoży do tego 200 tys. na kolejne potrzebne badania. 

Tramwaje w Rzeszowie? 

Miasto potrzebuje analizy ruchu transportowego do opracowania przyszłościowych projektów. Jednym z nich jest stworzenie linii tramwajowej, bo miasto zamierza starać się o współfinansowanie pierwszej takiej linii w mieście. Komisja europejska miałaby wesprzeć stolicę Podkarpacia kwotą 215 mln zł w okresie od 2021-2027. 

Tramwaje miałyby być sposobem na korki w mieście. Entuzjastami w tej sprawie są radni PiS. - Chcemy rozpocząć dyskusję o wprowadzeniu w Rzeszowie tramwaju jako głównego środka transportu publicznego w naszym mieście. Zachęcamy władzę, aby podjęły odpowiednie działania, aby jak najszybciej wprowadzić projekt - mówił wówczas Marcin Fijołek, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

Studenci Politechniki Rzeszowskiej pod kierunkiem dr. inż. Rafała Mazura z Zakładu Urbanistyki i Architektury, zaproponowali połączenie metrobusa i tramwaju. Mówili wtedy o pomyśle, jakim jest stworzenie linii tramwajowej, która spowoduje ulepszenie komunikacji w mieście. - Potrzebuje tylko trzech metrów szerokości, to mniej nie autobusy – mówił wówczas dr. Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego w Warszawie.

Doktor porównał sytuację do Francji, gdzie linie tramwajowe poprowadzone są nie tylko wśród ciasnej zabudowy, ale również przecinają strefy ruchu pieszego, osiedla mieszkaniowe, teren szpitali, czy kampusów studenckich. Czy w Rzeszowie doczekamy się tramwaju? Dywagacje na odpowiednie tory powinna sprowadzić analiza Politechniki Rzeszowskiej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy