Zgodnie z informacjami ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Rzeszowie, powiecie rzeszowskim i w całym województwie podkarpackim, w sobotę istnieje duże prawdopodobieństwo (80 %) występowania gwałtownych burz. Prognozowanym nawałnicom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 40 mm, a także porywy wiatru do aż 120 km/h.
Takie podmuchy według skali Beauforta są określane jako huragan i mogą powodować masowe niszczenia konstrukcji budynków i siać ogólne spustoszenie. Wiatr o takiej prędkości może także łamać duże gałęzie i wyrywać drzewa, a także unosić przedmioty. Przebywanie wówczas na otwartej przestrzeni łączy się z ogromnym ryzykiem. Ponadto zgodnie z zapowiedziami IMGW, lokalnie mogą wystąpić opady gradu.
Alert w tej sprawie wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Mieszkańcy naszego regionu otrzymali SMS-y o treści:
Uwaga! Dziś (22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr
- czytamy.
Ostrzeżenie trzeciego stopnia (oznaczone kolorem czerwonym), będzie obowiązywać w sobotę co najmniej do godziny 20:00. Według dalszej prognozy pogody, taka sytuacja może się utrzymać aż do niedzielnego poranka.
W czasie weekendu w Rzeszowie będzie nie tylko burzowo, ale też upalnie. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące upałów, a termometry pokażą w ciągu dnia nawet 31 stopni Celsjusza.
Niestety nie brakuje również ostrzeżenie pierwszego stopnia związanego z gwałtownym wzrostem stanów wody w podkarpackich rzekach, które mogą skutkować lokalnymi podtopieniami.
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich
- przekazują eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.