W cieniu palm i błogosławionych gałązek, świętując Zmartwychwstanie Pańskie, wielu z nas udaje się do kościołów, by podziwiać i oddać cześć pięknym Grobom Pańskim.
Przygotowanie Grobu Pańskiego to coroczna tradycja, która ma miejsce w każdej parafii. Każdy kościół przeznacza specjalne miejsce dla Najświętszego Sakramentu po Liturgii Wielkiego Piątku. Podczas przenoszenia Jezusa pod postacią Chleba z Ciemnicy do Grobu Pańskiego towarzyszą temu charakterystyczne dźwięki kołatek.
W Grobie Pańskim wierni mają możliwość oddania czci Jezusowi w Jego cierpieniu, modlitwy oraz wyrażenia wdzięczności za Jego ofiarę na krzyżu. W tym czasie panuje atmosfera głębokiej ciszy i refleksji, ponieważ wszyscy uczestnicy są świadomi wagi tych wydarzeń.
W niektórych parafiach organizowane są adoracje przy Grobie Pańskim, gdzie wierni śpiewają pasyjne pieśni bez akompaniamentu i czytają rozważania, które prowadzą do głębszej refleksji nad cierpieniem i zbawieniem. Najświętszy Sakrament pozostaje w Grobie od momentu złożenia po Liturgii Wielkiego Piątku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, kiedy to zostaje przeniesiony do tabernakulum, a figura Zmartwychwstałego Jezusa zostaje umieszczona w Grobie, a postać umęczonego Chrystusa jest przykryta białą zasłoną.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.